fot. PAP/Darek Delmanowicz

Sejm: Prace nad nowelą pakietu mieszkaniowego

W Polsce brakuje ok. miliona mieszkań. Odpowiedzią na ten problem ma być pakiet mieszkaniowy, przygotowany przez resort rozwoju. We wtorek nad nowelą pracują dwie połączone sejmowe komisje.

Nad pakietem pracowała nadzwyczajna podkomisja, która dziś przedstawiła sprawozdanie. Podkomisja złożyła do noweli liczne poprawki. Pakiet mieszkaniowy zakłada zmiany w 23 ustawach dotyczących polityki mieszkaniowej. Zakłada m.in. wyższe dodatki mieszkaniowe dla najemców dotkniętych skutkami epidemii koronawirusa. Usprawniona ma także zostać procedura ubiegania się o wsparcie. W ramach pakietu ma powstać Rządowy Fundusz Rozwoju Mieszkalnictwa o wartości 1 mld zł, który wesprze gminy, które ucierpiały finansowo z wyniku COVID-19, w budowie mieszkań.

Inne ważne propozycje ujęte w pakiecie to powołanie nowej formuły budowania mieszkań. Chodzi o Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe.

– Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa to nowy organizm, nowa instytucja, która będzie działała podobnie do dzisiejszych TBS-ów. Wspólnie z samorządami i Krajowym Zasobem Nieruchomości będzie realizowała inwestycje. Krajowy Zasób Nieruchomości już w tej chwili posiada potencjał na 90 tys. mieszkań. Obecnie toczy się 80 postępowań z samorządami, aby utworzyć spółkę realizującą inwestycję. Patrząc na średnie statystyki różnych raportów, w Polsce brakuje około 1 mln mieszkań. Szacujemy, że 90 tys. mieszkań, o których mowa, a do budowy których pierwsze łopaty zostaną wbite w przyszłym roku, to dopiero początek drogi, która musi być obecna na polskiej scenie mieszkaniowej – powiedział ustępujący wiceminister rozwoju Robert Nowicki.

Nowe przepisy mają stanowić wygodną i wiarygodną alternatywę dla kredytów.

 

Zuzanna Dąbrowska, Warszawa/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl