fot. PAP/Paweł Supernak

Sejm przyjął ustawę dot. emerytur dla funkcjonariuszy i ich rodzin

Od stycznia 2018 roku celnicy zostaną włączeni do systemu emerytur mundurowych – zdecydował Sejm uchwalając nowelizację ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy i ich rodzin.

Nowelę, która teraz trafi do Senatu, poparło w głosowaniu 425 posłów, jeden był przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu.

„Ta ustawa to pierwszy krok ku pełnej profesjonalizacji naszej służby i zwiększeniu bezpieczeństwa obywateli” – powiedział w Sejmie przedstawiciel Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej Sławomir Siwy.

– Nie jest zasadne, żeby zorganizowaną przestępczością, jej ściganiem, zajmowali się funkcjonariusze w wieku 60+. A w sferze działania służby celno-skarbowej działa najwięcej zorganizowanych grup przestępczych, bo jest to sfera najbardziej newralgicznych towarów o wysokiej kumulacji podatków. Jest to mianowicie akcyza, gdzie – moim zdaniem – można wygenerować do budżetu państwa, dodatkowych, 20 miliardów złotych. Niektórzy eksperci mają podobne zdanie. To jest pierwszy krok ku temu celowi – mówił Sławomir Siwy.

W marcu 2015 roku Trybunał Konstytucyjny za dyskryminujące uznał zróżnicowanie sytuacji prawnej funkcjonariuszy Służby Celnej względem innych służb mundurowych.

Od 1 marca  na podstawie specjalnej ustawy działa Krajowa Administracja Skarbowa. Powstała ona w wyniku konsolidacji Służby Celnej, administracji podatkowej i kontroli skarbowej.

RIRM

drukuj