fot. twitter.com

Sejm skierował przepisy pakietu mieszkaniowego do prac komisji

60 proc. gospodarstw domowych nie ma dziś zdolności kredytowej, a w 2018 roku ok. 2 mln gospodarstw domowych dzieliło lokal mieszkaniowy z kimś innym – remedium na tę sytuację ma być pakiet mieszkaniowy przygotowany przez resort rozwoju. Przepisy zostały skierowane do prac w sejmowej komisji.

Pakiet zakłada m.in. wyższe dodatki mieszkaniowe dla najemców dotkniętych skutkami epidemii koronawirusa. Projekt zakłada powstanie Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa o wartości jednego 1 mld zł, który wesprze w budowie mieszkań gminy, które ucierpiały finansowo w wyniku COVID-19.

Inne ważne propozycje ujęte w pakiecie to wakacje czynszowe w Towarzystwach Budownictwa Społecznego oraz możliwość dojścia do własności nowo budowanych mieszkań w formule Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych. Pakiet mieszkaniowy zakłada zmiany w niemal wszystkich ustawach dotyczących budownictwa komunalnego i społecznego.

– W zakresie budownictwa czynszowego wprowadzamy nową osobę prawną, czyli społeczne inicjatywy mieszkaniowe. W ramach społecznych inicjatyw mieszkaniowych powstaną mieszkania z bardzo istotnym wsparciem. Wykonawcą będzie mogła być spółka miejska typu TBS. Jeśli w miastach takich spółek nie ma, wówczas spółkę będzie mogło powołać miasto wraz z udziałem Krajowego Zasobu Nieruchomości – wyjaśniła w Sejmie wicepremier, minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

Według zapowiedzi, mieszkania budowane w ramach nowego pakietu będą o ok. 30 proc. tańsze niż stawiane przez deweloperów. Nowe przepisy mają stanowić wygodną i wiarygodną alternatywę dla kredytów.

 Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj