„Mein Kampf” Adolfa Hitlera w niemieckich szkołach?

W księgarniach na terenie Niemiec dostępna jest książka Adolfa Hitlera „Mein Kampf”. Naukowe opracowanie publikacji wydał renomowany Instytut Historii Współczesnej IfZ w Monachium.

Dyrektor palcówki Andreas Wirsching uzasadnił wydanie „Mein Kampf” względami naukowymi. Stwierdził, że książka Hitlera jest jednym z najważniejszych źródeł historii narodowego socjalizmu.

Niemiecka minister oświaty Johanna Wanka opowiedziała się za wykorzystaniem naukowego wydania publikacji Adolfa Hitlera w szkołach na lekcjach historii.

Dr Jerzy Bukowski, Rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, mówi, że „Mein Kampf” może być tak szeroko dostępna wyłącznie pod pewnymi warunkami.

Powinno to być opatrzone stosownym komentarzem. I jeżeli ma być to rozpowszechniane dla ludzi młodych, dla uczniów szkół, to nie zapominajmy, że w Niemczech – nie tylko, ale w szczególności tam – są w dalszym ciągu prężne ruchy neonazistowskie, to wymaga to ogromnej ostrożności. Młodzież w szkołach powinna do tego podchodzić jako do materiału historycznego, nie powinna tego czytać w całości. Powinny być pewne fragmenty – tak, jak się czyta pewne ideologiczne manifesty w szkole, natomiast dopiero na studiach można zalecać ewentualnie lekturę tego typu „dzieł” jak „Mein Kampf” w całości, ale oczywiście musi być to omawiane podczas wykładów czy seminariów na uniwersytetach w sposób krytyczny – ocenia dr Jerzy Bukowski.

Hitler napisał pierwszą część „Mein Kampf” w więzieniu w Landsbergu, gdzie odbywał karę więzienia po nieudanym puczu w Monachium w listopadzie 1923 roku. „Więzienie było moim uniwersytetem na koszt państwa” – twierdził w czasach późniejszych Hitler. Pierwszy tom „Mein Kampf” ukazał się w 1925 roku, a drugi rok później. Od 1930 roku obie części wydawano jako całość.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl