fot. twitter.com

Była I Prezes Sądu Najwyższego jedzie do Niemiec z wykładem gościnnym

Dziś o godz. 18.00 była I prezes SN w niemieckim mieście Karlsruhe wygłosi wykład pt. „Polskie państwo prawne: stracone szanse?”. Sprawa budzi duże kontrowersje.

Zespół prasowy Sądu Najwyższego poinformował, że „20 lipca w Karlsruhe I Prezes Sądu Najwyższego wygłosi wykład „Polskie państwo prawne: stracone szanse?”. Wykład ma być poświęcony pamięci Reinholda Franka – prawnika i bojownika ruchu oporu w Karlsruhe, który z powodu swojego stanowczego sprzeciwu wobec narodowego socjalizmu, został stracony w 1945 r. Wykład organizowany przez miasto ma służyć zwróceniu uwagi na walkę o wolność.

Politycy Prawa i Sprawiedliwości wskazują, że to próba instrumentalnego wykorzystania tej postaci. Prof. Gersdorf przekracza kolejne granice – mówił były wiceminister spraw zagranicznych Jan Dziedziczak.

– Pani Gersdorf, samozwańczy I Prezes Sądu Najwyższego, jedzie do Niemiec po to, aby uwiarygodnić swoją osobę jako rzekomy I Prezes SN. Jedzie rozgrywać rywalizację polityczną w Polsce u naszego sąsiada. Wykorzystuje go, żeby uzyskać pewne korzyści polityczne w Polsce, przedstawiając polski system prawny w jak najgorszym świetle. Jest to nawiązanie do najgorszych tradycji upadku Rzeczypospolitej pod koniec XVIII wieku – stwierdził Jan Dziedziczak.

Tymczasem prezes niemieckiego Federalnego Trybunału Konstytucyjnego Bettina Limperg oceniła, że I Prezes polskiego Sądu Najwyższego została zwolniona z urzędu niezgodnie z prawem.

Małgorzata Gersdorf w stan spoczynku przeszła na początku lipca, zgodnie z ustawą o Sądzie Najwyższym. Jednak ona sama twierdzi, że przepisy są niekonstytucyjne i funkcję zamierza sprawować do 2020 r.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj