K. Szczerski w Niemczech: Reparacje moralnie niepodważalne, nie ma stanowiska rządu

Szef kancelarii prezydenta RP Krzysztof Szczerski powiedział we wtorek podczas spotkania w Niemieckim Towarzystwie Polityki Zagranicznej w Berlinie, że sprawa reparacji jest moralnie niepodważalna. Nie ma jeszcze stanowiska rządu w tej sprawie – dodał.

Jest oczywisty wymiar natury historycznej, moralnej, aksjologicznej, który jest niepodważalny, chciałbym, żeby był niepodważalny, żeby nie było tutaj żadnego niuansowania” – powiedział Krzysztof Szczerski odpowiadając na pytania uczestników.

To kwestia konkretnych zbrodni, (popełnionych) w konkretnym miejscu, w konkretnym czasie” – zaznaczył zastrzegając, że nikt ich nie rozszerza na cały bieg historii.

Od tej sprawy „nigdy nie wolno uciekać” – wtrącił.

Z tym się wiąże obciążenie – moralne, aksjologiczne, historyczne. To po prostu jest i zawsze będzie” – dodał szef kancelarii prezydenta.

Krzysztof Szczerski podkreślił, że „przelana polska krew jest dla nas wartością, bo jesteśmy Polakami i nie ma dla nas żadnych dyskusji”.

Krzysztof Szczerski zwrócił uwagę, że w Warszawie toczą się prace parlamentarne.

Prace rządu w tej sprawie dopiero się toczą. Nie ma stanowiska rządu w tej sprawie, nie ma też zatem żadnego formalnego wniosku. To jest stan prawny na dzisiaj” – powiedział.

Szef kancelarii prezydenta przypomniał też, że istnieje ekspertyza Bundestagu.

Myślę, że warto te opinie ze sobą zestawić” – wtrącił.

Krzysztof Szczerski zapowiedział, że stanowisko rządu będzie wynikiem prowadzonych obecnie prac.

Prezydencki minister przypomniał także, że Andrzej Duda powiedział w czasie uroczystości w Wieluniu, że wobec zbrodni i historii należy się pamięć, prawda i zadośćuczynienie.

Prezydenci Polski i Niemiec, Andrzej Duda i Frank-Walter Steinmeier, spotkają się w czwartek na Malcie. Jednym z tematów rozmów ma być sprawa reparacji.

 

PAP/RIRM

drukuj