M. Kuchciński: opozycja chce odwrócić uwagę od dobrej zmiany

Marszałek Sejmu Marek Kuchciński w programie „Dziś wieczorem” na antenie TVP Info powiedział, że opozycja – chcąc jego odwołania – chciała odwrócić uwagę od dobrej zmiany, która dzieje się w Polsce. Marszałek odniósł się również do Kongresu Sędziów Polskich w Warszawie, wskazał jakie działania podejmie Sejm po wakacjach, a także zapowiedział ściślejszą współpracę z krajami Europy Środkowo-Wschodniej.

Marek Kuchciński wskazał, że opozycja chciała go odwołać, gdyż szukała zaczepki czy nawet chciała odwrócić uwagę od ważnych spraw, które dzieją się w Polsce i Europie, a które nazywamy dobrą zmianą.

Rządowi i prezydentowi Polski udają się działania, wprowadzane są różne zmiany, państwo jest naprawiane i trzeba było znaleźć jakąś zaczepkę, żeby trochę odwrócić uwagę. Przyznaję jednak, że pierwszy raz w życiu tak dużo o mnie mówiono. Nie czułem się w tym zręcznie – powiedział Marek Kuchciński.

Marszałek Kuchciński wskazał czym Sejm będzie zajmował się po wakacyjnej przerwie.

Jest szereg spraw, nad którymi pracujemy. W mojej ocenie jedną z ważniejszych ustaw jest obywatelski projekt ustawy, pod którym złożyło podpisy ponad 500 tys. obywateli, zakazujący handlu w niedzielę. Po raz pierwszy w Polsce się zdarzyło, że wszystkie siły dialogu społecznego poparły projekt, a więc pracodawcy, pracownicy i związki zawodowe. Na pewno powinniśmy też sfinalizować do końca roku pracę nad ustawą o obniżeniu wieku emerytalnego. To jest projekt prezydenta, złożony kilka miesięcy temu. Pracę nad nim trwają w komisji sejmowej i mam nadzieję, że zostaną one sfinalizowane. Do tego dochodzą dwa obywatelskie projekty ustaw dotyczące ochrony życia. Jeden projekt (…) zakazujący przerywania ciąży, a drugi, który liberalizuje obecne przepisy – powiedział Kuchciński.

Przypuszcza on, że projekt liberalizujący obecne przepisy dotyczące aborcji nie zostanie przyjęty przez parlament, a drugi z projektów uzależniony jest od opinii ekspertów, bo nie zawsze projekty zgodne są z obowiązującymi przepisami.

Marszałek Sejmu odniósł się również do nadzwyczajnego Kongresu Sędziów Polskich w Warszawie. Zdaniem marszałka Sejmu, to spotkanie miało zbyt wiele aspektów działalności politycznej – gdzie ramię w ramię stali sędziowie wraz z politykami Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej – co jest wysoce niewłaściwe dla władzy sądowniczej. Generalnie prawo sądowe powinno być zmienione, żeby uporządkować pewne zaległości, wątpliwości i rosnącą niechęć wobec działania wymiaru sprawiedliwości – ocenił Kuchciński.

Immunitet czy oświadczenia majątkowe są to kwestie, nad którymi należy się zastanowić. Należy troszczyć się o autonomię sędziów, ale też nie mogą oni stać ponad prawem, wypowiadać się politycznie, wpływać na politykę i zachowywać się jak rosnąca i ciągle zamykająca się korporacja. To powoduje, że rośnie utrata zaufania do jednej z najważniejszych władz w Polsce – do wymiaru sprawiedliwości – podkreślił marszałek.

Marek Kuchciński zapowiedział również inicjatywę wzmocnienia współpracy parlamentarnej w obszarze państw karpackich, czyli państw, na terenie których leżą góry Karpaty. Dla Polski jest to rzecz niezwykle ważna, bo właśnie z Karpat 2/3 Polaków czerpie wodę pitną, tam powstają ogromne powodzie, podczas których przepadają setki milionów złotych w postaci niszczonej infrastruktury. Polska sama sobie nie daje rady z tymi problemami, a więc trzeba współpracy na tym terenie – zaznaczył Marek Kuchciński i dodał, że należy jak najmocniej uściślić współpracę z krajami Europy Środkowo-Wschodniej.

RIRM

drukuj