fot. PAP/Leszek Szymański

104 lata temu powołano polską Policję

W Warszawie odbyły się centralne obchody Święta Policji. W uroczystości uczestniczyli prezydent RP, Andrzej Duda oraz minister spraw wewnętrznych i administracji, Mariusz Kamiński. 

24 lipca 1919 roku Sejm przyjął ustawę o Policji Państwowej. Tego dnia co roku Policja obchodzi swoje święto. [czytaj więcej]

– Dzięki wam, funkcjonariusze i funkcjonariuszki, dzięki waszej służbie i pracy (…) możemy cieszyć się bezpiecznym wewnętrznie, spokojnym krajem – mówił w trakcie uroczystości na placu Zamkowym w Warszawie prezydent Andrzej Duda.

– Zawsze będę stał przy polskiej Policji, przy uczciwych, profesjonalnych policjantkach i policjantach, którzy rzetelnie wykonują swoją służbę, nawet jeśli muszą interweniować w sposób zdecydowany – dodał prezydent RP.

Policjanci przygotowani są do działania w każdych warunkach – wskazał minister spraw wewnętrznych i administracji, Mariusz Kamiński.

– Polska Policja to nowoczesna, dobrze zorganizowana, ideowa formacja (…). W tych dniach 500 kolejnych funkcjonariuszy polskiej Policji z oddziału prewencji i kontrterroryści pojechali bronić, strzec wschodniej granicy naszego kraju – zaznaczył Mariusz Kamiński.  

Polska Policja jest jednocześnie systematycznie modernizowana – podkreślił Komendant Główny Policji, gen. insp. Jarosław Szymczyk.

– Do Policji w latach 2022-2025 trafi prawie 6,5 mld złotych – wskazał gen. insp. Jarosław Szymczyk.

Podczas uroczystości wręczono akty mianowania na stopnie generalskie, promocje na pierwszy stopień oficerski oraz odznaczenia państwowe zasłużonym pracownikom Policji.

Premier RP, Mateusz Morawiecki, podziękował policjantom za ich służbę.

„Dziękuję za Waszą odwagę i determinację, za każdy dzień służby, za to, że według badań i statystyk ponad 85 proc. Polaków czuje się w Polsce i swojej okolicy bezpiecznie” – zaznaczył premier RP.

https://twitter.com/PremierRP/status/1683373017974333441

Na co dzień policjanci mierzą się z różnymi formami agresji. Lewicowa aktywistka Katarzyna A., zwana przez lewicowe środowiska Babcią Kasią, znana jest z wyzywania i atakowania policjantów. W ubiegłym tygodniu usłyszała wyrok za uderzenie funkcjonariusza drzewcem flagi. Kara to zaledwie 500 złotych grzywny i 300 złotych nawiązki na rzecz poszkodowanego policjanta.

To nieporównywalnie mniejsza kara niż ta, którą usłyszała Marika. Młoda kobieta została skazana na trzy lata więzienia za próbę wyrwania kobiecie tęczowej torby podczas manifestacji LGBT – mówił radca prawny, Piotr Żyłko.

– Sądy ze swojej definicji powinny być niezawisłe (…). Przy takim orzekaniu, gdzie kary są minimalne czy rażąco zaniżone, to efekt odstraszania przestanie działać – wyjaśnił Piotr Żyłko.

Opozycja wykorzystuje różne wydarzenia do ataków na Prawo i Sprawiedliwość  i polskie służby. W 2021 roku w szpitalu w Pszczynie zmarła kobieta i jej nienarodzone dziecko. Wówczas podniosły się oskarżenia, że śmierć to efekt przepisów chroniących życie nienarodzonych dzieci. Lider Lewicy, Włodzimierz Czarzasty, atakował policjantów, których mieliby obawiać się lekarze.

„Boją się nie tego, że popełnią błąd, ale PiS-owskich siepaczy, którzy tych lekarzy wsadzić będą chcieli do więzienia” – mówił polityk.

Teraz ataki na Policję prowadzi opozycja i stacja TVN. Według lewicowego przekazu interwencja w sprawie pani Joanny z Krakowa była następstwem zażycia przez kobietę środków poronnych. W rzeczywistości Policja chciała zapobiec możliwej próbie samobójczej kobiety. Ten obowiązek funkcjonariuszy zakwestionowała dziennikarka TVN-u.

– Żadna kobieta w Polsce, ale też mężczyzna, chyba nie chce, żeby policjanci zajmowali się ratowaniem ich życia. Raczej policjanci są od czego innego – mówiła dziennikarka TVN.

Policjanci stanęli na wysokości zadania – podkreśla gen. insp. Jarosław Szymczyk.

– Zawsze absolutnym priorytetem jest ratowanie ludzkiego życia – akcentował  gen. insp. Jarosław Szymczyk.

Opozycja atakowała także służby, w tym policjantów, chroniących polsko-białoruską granicę. To działania szkodliwe dla mundurowych, a ukierunkowane pod budowę elektoratu.

– Mówią dla własnych potrzeb, własnych kolegów i własnej partii – zwrócił uwagę Piotr Żyłko.

W Szwecji grzywna grozi za samo nieposłuszeństwo wobec nakazów Policji. Karę dostosowaną do dochodów otrzyma ekologiczna aktywistka Greta Thunberg, która pomimo nakazu Policji blokowała wjazd cystern do szwedzkiego portu naftowego.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl