fot. PAP/Leszek Szymański

Para prezydencka weźmie udział w obchodach Święta Niepodległości Gruzji

Para prezydencka Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda złożą w środę i czwartek oficjalną wizytę w Gruzji. Prezydent wraz z małżonką weźmie udział w obchodach Święta Niepodległości Gruzji. Zaplanowano też rozmowy polityczne z władzami Gruzji, w tym z prezydent Salome Zurabiszwili.

26 maja przypada Święto Niepodległości Gruzji, ustanowione na pamiątkę dnia uzyskania przez Gruzję po raz pierwszy niepodległości w 1918 roku. Rok 2021 jest w Gruzji rokiem obchodów 30. rocznicy niepodległości. 31 marca 1991 roku odbyło się w Gruzji referendum, w którym 98,91 proc. Gruzinów opowiedziało się za niepodległością, która została ogłoszona 9 kwietnia 1991 r.

„W środę 26 maja na Placu Wolności w Tbilisi odbędą się główne obchody 30-lecia niepodległości współczesnej Gruzji. Prezydent Andrzej Duda jest jedynym prezydentem innego kraju, który weźmie w nich udział. Polski prezydent jako honorowy gość zagraniczny wygłosi także wystąpienie na Placu Wolności” – przekazał Krzysztof Szczerski, szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej.

Jak dodał, wizyta w Gruzji będzie miała też elementy polityczne, bo w czwartek, prezydent spotka się z władzami Gruzji, m.in. z prezydent Salome Zurabiszwili.

„Prezydent chce w trakcie rozmów potwierdzić polskie zaangażowanie w bezpieczeństwo regionalne zarówno dotyczące basenu Morza Czarnego, jak i samej Gruzji i całego Kaukazu” – dodał minister.

Andrzej Duda odwiedzi też dowództwo Misji Obserwacyjnej Unii Europejskiej, która została uruchomiona w 2008 roku jako odpowiedź UE na inwazję rosyjską na Gruzję.

„Obecnie dowódcą tej misji jest polski dyplomata Marek Szczygieł. Prezydent odwiedzi siedzibę tej misji, spotka się z jej dowódcą” – przekazał min. Krzysztof Szczerski.

Poinformował też, że prezydent wraz z Piotrem Glińskim, ministrem kultury, dziedzictwa narodowego i sportu, spotka się z Polską Misją Archeologiczną w Gruzji. Jak zaznaczył Krzysztof Szczerski, misja polskich archeologów dokonuje na terenie Gruzji „niezwykle ważnych dla tożsamości, dla dziedzictwa gruzińskiego wykopalisk, które mają przełomowe znacznie, jeżeli chodzi o historię starożytną tamtych terenów”, sięgającą czasów Kolchidy, starożytnej krainy leżącej na wybrzeżu Morza Czarnego, na terenie obecnej Gruzji.

W marcu br. Andrzej Duda odbył wideorozmowę z prezydent Salome Zurabiszwili. Jej tematami była sytuacja wewnętrzna w Gruzji oraz współpraca dwustronna szczególnie w ramach euroatlantyckiej drogi Gruzji. Rozmowa miała miejsce dzień po spotkaniach przewodniczącego Rady Europejskiej Charlesa Michela w Tbilisi. Jak informowała wtedy Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda potwierdził, że Polska wspiera działania na rzecz dialogu i porozumienia rządzących i opozycji w celu przywrócenia stabilnego działania instytucji demokratycznych w Gruzji.

W 2018 roku prezydent RP odwiedził Tbilisi, gdzie wraz z innymi przywódcami krajów Europy Środkowo-Wschodniej wziął udział w obchodach 100. rocznicy proklamowania Demokratycznej Republiki Gruzji.

Andrzej Duda odwiedził Gruzję także w 2017 roku. Wraz z ówczesnym prezydentem tego państwa podpisał deklarację upamiętniającą 25-lecie ustanowienia stosunków dyplomatycznych między Polską a Gruzją. W deklaracji zaznaczono m.in., że Polska w pełni popiera gruzińskie aspiracje do uzyskania członkostwa w Unii Europejskiej i NATO. W deklaracji przypomniano słowa byłego prezydenta Polski Lecha Kaczyńskiego, który podczas wizyty w Tbilisi 12 sierpnia w 2008 roku powiedział: Jesteśmy tu, by wyrazić naszą solidarność.

Śp. prezydent Lech Kaczyński zorganizował wyjazd do Gruzji podczas wojny z Rosją w Osetii Południowej w 2008 roku, w którym uczestniczyli także ówcześni prezydenci: Ukrainy – Wiktor Juszczenko, Litwy – Valdas Adamkus, Estonii – Toomas Ilves oraz premier Łotwy Ivars Godmanis. Był to gest solidarności z Gruzją.

PAP

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl