Prezydent weźmie udział w obchodach Sierpnia’80

Prezydent Polski Andrzej Duda weźmie dziś udział w obchodach Sierpnia’80 w Lubinie w woj. dolnośląskim. Organizatorem wydarzenia jest „Solidarność”. W tym roku mija dokładnie 35 lat od protestów przeciwko stanowi wojennemu w tym mieście.

Uroczystości o godz. 11.00 rozpocznie uroczysta Msza św. w kościele pw. Matki Boskiej Częstochowskiej. Następnie przed pomnikiem Pamięci Ofiar Lubina 1982 r. odbędzie się apel poległych, po którym wręczone zostaną odznaczenia państwowe. Przewidziano także wystąpienie prezydenta Polski Andrzeja Dudy.

Wydarzenia z początku lat 80. doprowadziły do późniejszych przemian ustrojowych w Polsce. Jednym z efektów protestów było powstanie NSZZ „Solidarność” – przypomina prof. Mieczysław Ryba, historyk i wykładowca akademicki. Zauważa, że dużą rolę odegrała także wizyta Ojca św. Jana Pawła II w Polsce.

– Porozumienia sierpniowe były zwieńczeniem protestów społecznych – bardzo szerokich, które rozpoczęły się na Wybrzeżu, a rozlały się po całym kraju. Jednym z elementów sztandarowych strajkujących robotników była możliwość powołania niezależnych związków zawodowych. Oczywiście, cała akcja strajkowa była też pokłosiem odbytej rok wcześniej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski, która stała się pewnym zaczynem duchowym dla rodzącego się ruchu związkowego. Trzeba też zauważyć, że ten ruch miał bardzo ważne konotacje katolickie – podkreśla prof. Mieczysław Ryba.

Obchody podpisania porozumień sierpniowych odbędą się dziś także Gdańsku. Głównym punktem będzie Msza św. w Bazylice św. Brygidy. Następnie zgromadzeni przejdą na plac „Solidarności”.  W uroczystościach weźmie udział m.in. marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl