PAP/EPA

Prezydent Chin składa wizytę w Europie

Prezydent Chińskiej Republiki Ludowej, Xi Jinping przebywa w Europie. Chiński polityk spotkał się już we Francji z prezydentem Emmanuelem Macronem i przewodniczącą KE, Ursulą von der Leyen.

Chiński przywódca Xi Jinping zasiadł w Paryżu przy jednym stole z prezydentem Francji, Emmanuelem Macronem, oraz przewodniczącą Komisji Europejskiej, Ursulą von der Leyen. Do rozmów doszło kilka dni po wystąpieniu francuskiego przywódcy na Sorbonie, gdzie padły hasła konfrontacyjne względem Chin i Stanów Zjednoczonych, a także zarzut, że oba kraje przestały przestrzegać reguł handlowych, co daje im ogromny wpływ na kluczowe sektory.

– Idea oddzielenia płatności od produkcji byłaby szkodliwa, a my mamy obowiązek zapewnić wszystkim równe warunki działania – mówił w poniedziałek Emmanuel Macron, gdy podnosił, że w handlu potrzebne są równe zasady dla wszystkich.

Dr Marceli Burdelski, politolog, tłumaczył, że Europa w relacjach z Pekinem próbowała wyciągnąć rękę po ogromne pieniądze i choć początkowo osiągała zyski, jednak czas pokazał, że jej polityka była naiwna. Europejskie firmy zaczęły przegrywać z konkurencją z Chin.

– Chińska polityka dotacji, subsydiów – choćby dla producentów samochodów elektrycznych – sprawia, że samochody europejskie są mniej konkurencyjne – oznajmił dr Marceli Burdelski.

Dla chińskiego przywódcy to pierwsza wizyta w Europie od pięciu lat, a na trasie znalazły się jeszcze Serbia i Węgry.

– Chiny postrzegają Europę jako priorytet swojej polityki zagranicznej i patrzą na swoje relacje z Unią Europejską ze strategicznej i długoterminowej perspektywy – akcentował Xi Jinping.

Przy okazji wizyty Xi Jinpinga w stronę prezydenta Francji padły zarzuty, że popełnia on błąd poprzez próbę silnego zaakcentowania stosunków dwustronnych z Chinami oraz odrębnego głosu Paryża na arenie międzynarodowej.

Analitycy podnosili, że Pekin próbuje wykorzystać Francję do bagatelizowania swojego wsparcia dla rosyjskiej machiny wojennej. Z ust przewodniczącej Komisji Europejskiej padały hasła o roli Chin w budowaniu pokoju.

– Liczymy, że Chiny wykorzystają cały swój wpływ na Rosję, aby zakończyć agresywną wojnę Rosji przeciwko Ukrainie – wskazała Ursula von der Leyen.

Chiński przywódca miał usłyszeć w Paryżu, że świat nie może wchłonąć nadwyżki w chińskiej produkcji. Przewodnicząca Komisji Europejskiej ostrzegała, że Europa nie zawaha się przed podjęciem trudnych decyzji, by chronić swoją gospodarkę i bezpieczeństwo.

Nałożenie ceł może okazać się nieskuteczne, jeśli Chiny będą przenosiły produkcję do Europy – wyjaśnił dr Marceli Burdelski.

– Wprowadzając cła, jeżeli to będą inwestycje chińskie i fabryka będzie działała w Polsce czy we Włoszech, to będzie to produkcja europejska, już nie chińska, tak więc tej produkcji nie będzie można obłożyć cłami– podsumował dr Marcelu Burdelski.

Do rozszerzenia swojej produkcji w Europie Pekin może wykorzystać Węgry, które – według politologa – potrzebują dziś chińskich pieniędzy.

TV Trwam News

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl