fot. PAP/EPA

Szef unijnej dyplomacji J. Borrell: Wojna w Strefie Gazy i wojna na Ukrainie to dwie różne rzeczy

Nie wolno porównywać wojny w Strefie Gazy i wojny na Ukrainie; oba konflikty mają zupełnie różny charakter – oświadczył w Brukseli wysoki przedstawiciel Unii ds. zagranicznych, Josep Borrell, przed rozpoczęciem spotkania unijnych szefów dyplomacji.

„Oba konflikty mają zupełnie odmienny charakter. Czy można w ogóle porównywać to, co dzieje się na Ukrainie i to, co dzieje się w Gazie? Jednocześnie jasne jest, że trzeba brać pod uwagę sposób postrzegania świata, aby uniknąć oskarżeń o podwójne standardy” – powiedział Josep Borrell przed spotkaniem, które jest poświęcone m.in. sytuacji na Bliskim Wschodzie i na Ukrainie.

„Potępiamy wykorzystywanie szpitali i ludzi jako żywych tarcz przez Hamas. Z drugiej strony prosimy Izrael o maksymalną powściągliwość i precyzję, aby uniknąć ofiar w ludziach” – dodał.

W niedzielę Unia Europejska wydała oświadczenie, w którym wyraziła „poważne zaniepokojenie pogłębiającym się kryzysem humanitarnym w Gazie”.

„UE przyłącza się do apeli o natychmiastowe przerwy w działaniach wojennych i utworzenie korytarzy humanitarnych, w tym poprzez zwiększenie przepustowości na przejściach granicznych i wydzielenie specjalnego szlaku morskiego, aby pomoc humanitarna mogła bezpiecznie dotrzeć do ludności Gazy” – czytamy w apelu.

UE ponownie podkreśliła prawo Izraela do obrony zgodnie z prawem międzynarodowym i międzynarodowym prawem humanitarnym, wzywając jednocześnie do stworzenia możliwości transportów pomocy humanitarnej dla potrzebujących osób.

„UE ponawia swój apel skierowany do Hamasu o natychmiastowe i bezwarunkowe uwolnienie wszystkich zakładników. Niezwykle istotne jest, aby Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża (MKCK) uzyskał dostęp do zakładników. UE potępia wykorzystywanie przez Hamas szpitali i ludności cywilnej jako żywych tarcz. Cywile muszą mieć możliwość opuszczenia strefy działań wojennych. (…) UE podkreśla, że międzynarodowe prawo humanitarne stanowi, iż należy chronić szpitale, środki medyczne i ludność cywilną przebywającą w szpitalach. (…) W tym kontekście wzywamy Izrael do zachowania maksymalnej powściągliwości w celu zapewnienia ochrony ludności cywilnej” – zaapelowała UE.

PAP

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl