fot.PAP/Marcin Bielecki

P. Szefernaker: Zamknięto już 26 escape roomów

Jak tylko dostaliśmy informację o tej tragedii, to z polecenia pana ministra J. Brudzińskiego wszczęto kontrole. W piątek, sobotę i niedzielę przeprowadzono ponad 300 takich kontroli. Ze względu na nieprawidłowości zamknięto już 26 obiektów – powiedział w „Aktualnościach Dnia” na antenie Radia Maryja wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker. Odniósł się w ten sposób do kontroli escape roomów w Polsce rozpoczętych po pożarze w Koszalinie.

W Koszalinie w pożarze escape roomu zginęło pięć nastolatek. Całe miasto pogrążone jest w żałobie. W wyjaśnianie sprawy, pomoc bliskim ofiar i uczniów szkoły, w której uczyły się nastolatki włączyło się wiele osób.

– To wielka tragedia. Rodziny, szkoła, dzieci przeżywają wielkie piekło. Wykonano wiele pracy. Chcę podziękować wszystkim strażakom, policjantom, kuratorom, psychologom, psychiatrom, bo to jest naprawdę ciężki czas – podkreślił

Wczoraj odbyła się szczególna odprawa służb w związku z tragedią.

– Jak tylko dostaliśmy informację o tej tragedii, to z polecenia pana ministra wszczęto kontrole. W piątek, sobotę i niedzielę przeprowadzono ponad 300 takich kontroli. Wiemy już, że w tych miejscach występuje wiele nieprawidłowości, szczególnie związanych ze ścieżkami ewakuacyjnymi, materiałów mogących rozprzestrzeniać ogień. Brakuje też podręcznego sprzętu gaśniczego i oznaczeń wyjść ewakuacyjnych. Ze względu na te nieprawidłowości zamknięto już 26 obiektów, wystawiono kilkadziesiąt mandatów – poinformował wiceminister.

Dodał, że należy zmienić przepisy, ale nawet najbardziej precyzyjne regulacje nie zastąpią myślenia.

– Nawet najsprawniejsze przepisy nie zapobiegną głupocie, nie zapobiegną chęci łatwego zarobku. Gdyby to miejsce było przygotowane w sposób taki, jaki być przygotowane powinno, to tej tragedii by nie było. Wiele osób pisze w komentarzach, że wcześniej było czuć tam gaz. Nikt jednak nie poinformował odpowiednich służb. Jako państwo będziemy robić wszystko, żeby uregulowania były jak najlepsze, ale pamiętajmy o zwycięstwie mądrości nad głupotą – wskazał Paweł Szefernaker.

Pogrzeb ofiar pożaru odbędzie się w czwartek.

Całą rozmowę w wiceszefem MSWiA Pawłem Szefernakerem z „Aktualności dnia” można odsłuchać [tutaj].

RIRM

drukuj
Tagi: , , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl