J. Brudziński: Warto edukować o tym, aby nie dzwonić na 112 bez potrzeby

Numer alarmowy 112 służy do powiadamiania o sytuacjach zagrożenia zdrowia, życia i mienia. Nieprawdziwe zgłoszenia blokują możliwość kontaktu, warto o tym edukować – powiedział minister Joachim Brudziński.

Szef resortu Spraw Wewnętrznych i Administracji uczestniczył w Rzeszowie w otwarciu nowego budynku Centrum Powiadamiania Ratunkowego. W swoim wystąpieniu minister podziękował operatorom numeru alarmowego 112.

Zaznaczył też, że warto mówić o skrajnie nieodpowiedzialnych ludziach, którzy pozwalają sobie, myśląc, że to żart i dowcip, na nieuzasadnione zgłoszenia.

– Tylko miejcie świadomość, wy wszyscy, którzy wpadniecie na tak niemądry pomysł, aby wybrać numer 112 i sobie zażartować, że poprzez wasz telefon ktoś inny może stracić życie, bo nie będzie na czas odpowiedniej reakcji. Gorąco apeluję do przedstawicieli mediów, żebyśmy wspólnie podjęli też ten wysiłek wychowania – powiedział minister Joachim Brudziński.

Minister Joachim Brudziński wskazał, że w ubiegłym roku odnotowano 19 mln zgłoszeń pod numer alarmowy 112. Czas reakcji i podjęcia interwencji – jak dodał- jest szybki i wynosi niespełna 10 sekund.

W trakcie uroczystości szef MSWiA wręczył wyróżnienia dla operatorów numeru 112 z Podkarpacia.

RIRM

drukuj