fot. PAP/Konrad Kalbarczyk

J. Zieliński w Kętrzynie: Policja ma być blisko ludzi

Wiceminister MSWiA Jarosław Zieliński podczas warmińsko-mazurskich obchodów święta policji w Kętrzynie powiedział, że głównym zadaniem policjantów jest bycie blisko ludzi i ich spraw. „Dzięki temu, że tak jest, ludzie czują się coraz bezpieczniejsi” – dodał.

Wiceminister Zieliński powiedział, że o dobrej pracy polskiej policji świadczą badania opinii publicznej, w której ludzie przyznają, że czują się bezpiecznie w miejscu swojego zamieszkania i ufają policjantom.

„Wyniki są najlepsze od wielu lat dzięki waszej pracy, zaangażowaniu. Policja ma być wszędzie tam, gdzie są ludzie. Ma być przy drodze do szkoły, do kościoła, na zakupach. Ludzie potrzebują poczucia bezpieczeństwa” – mówił do policjantów Jarosław Zieliński.

W piątek w Kętrzynie odbywały się warmińsko-mazurskie wojewódzkie obchody święta policji. Z tej okazji wielu funkcjonariuszy otrzymało awanse zawodowe, medale i odznaki. Nagrody przyznano także pracownikom cywilnym policji. Z okazji 100-rocznicy utworzenia policji pamiątkowe odznaki otrzymali współpracujący z tą służbą – m.in. komendant straży granicznej i wojewoda warmińsko-mazurski.

List do warmińsko-mazurskich policjantów skierowała szefowa MSWiA Elżbieta Witek, która także nawiązała do wyników badania o poczuciu bezpieczeństwa Polaków. Szefowa resortu listownie podziękowała policjantom za ich służbę i życzyła bezpiecznych powrotów z pracy do domu.

Wiceminister Zieliński przypomniał, że MSWiA realizuje program modernizacji Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony Państwa, który ma do 2020 roku poprawić skuteczność i sprawność działania służb mundurowych podległych MSWiA, zmodernizować infrastrukturę, sprzęt i wyposażenie. Poza tym ma wzmocnić motywacyjną rolę uposażeń funkcjonariuszy i zwiększyć konkurencyjność wynagrodzeń pracowników cywilnych. Na realizację programu w latach 2017-2020 przeznaczono 9,2 mld zł.

„Mamy nadzieję, że jesienią dostaniemy mandat do dalszego działania, to tego, by kontynuować drogę zmieniania polskiej policji na lepszą” – powiedział Jarosław Zieliński i zapewnił, że kolejny program zmian w służbach mundurowych jest już opracowywany.

W obchodach święta policji w Kętrzynie uczestniczyły delegacje policjantów z Niemiec, Rumunii i Holandii oraz samorządowcy i parlamentarzyści. Dla mieszkańców Kętrzyna policja zorganizowała piknik, na którym m.in. udzielano porad o bezpiecznym zachowaniu się na wakacjach, dzieciom wręczano odblaski. Na zakończenie uroczystości ulicami miasta przejechała parada policyjnych pojazdów – oznakowanych i nieoznakowanych.

PAP/RIRM

drukuj