Założenia dot. jednolitych danin najwcześniej w październiku

Najwcześniej w październiku poznamy założenia rządowego projektu jednej daniny – poinformował szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk.  Chodzi o projekt, którego celem jest połączenie PIT-u oraz składek zdrowotnych i na ZUS.

Minister Kowalczyk podkreślił, że reforma ma zmniejszyć degresywność podatków i zmniejszyć obciążenie dla przedsiębiorców.

–  W tej chwili jest podatek degresywny, tzn. maleje wraz ze wzrostem przychodów. Może to brzmi paradoksalnie, ale jeśli ktoś przekroczy 30-krotność minimalnego wynagrodzenia, to jego obciążenia podatkowe bardzo wyraźnie maleją. Najbogatsi płacą mniej w proc. podatku niż biedniejsi – chcemy to zlikwidować. Chcemy również obniżyć obciążenia podatkowe dla prowadzących działalność gospodarczą. W tej chwili trwają przygotowania, zespół pracuje. W październiku powinny być już założenia z konkretnymi liczbami, aby to był podatek obojętny dla budżetu – żeby budżet państwa nie stracił, ale też nie musi zyskiwać. Chcemy tylko inaczej rozłożyć to obciążenie podatkowe – wskazał Henryk Kowalczyk.

Reforma zakłada ponadto wprowadzenie nowych progów podatkowych. Rządowy projekt ma także na celu ujednolicenie i uproszczenie podatków oraz podwyższenie kwoty wolnej od podatku do 8 tys. zł.

Zgodnie z zapowiedziami rządu nowe przepisy mają wejść w życie od 2018r.

RIRM

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl