Kopalnie Bobrek i Piekary sprzedane Węglokoksowi

Kopalnie Bobrek i Piekary już oficjalnie należą do Węglokoksu. Zarząd Kompanii Węglowej podpisał z jedną ze spółek zależnych od Weglokoksu ostateczną umowę sprzedaży.

To kolejny etap realizacji programu naprawczego dla górnictwa, który na początku tego roku związkowcy uzgodnili z rządem.

Wczoraj zarządy Kompanii Węglowej oraz Spółki Restrukturyzacji Kopalń podpisały także umowę nieodpłatnego zbycia do SRK kopalni Centrum.

Kazimierz Grajcarek, przewodniczący sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ „Solidarność”, powiedział, że sprzedaż kopalń Węglokoksowi uratuje je przed likwidacją. Spółka będzie gwarantowała odbiór surowca. Związkowiec podkreśla jednak, że tego typu zmiany wiążą się ze zwolnieniami.

– Mimo wszystko likwidowane są miejsca pracy choćby dla pracowników powierzchni, jest program dobrowolnych odejść, czyli „urlopy górnicze”. Ale to wszystko likwiduje nam jednak stanowiska pracy – i to trzeba mieć na względzie – zwraca uwagę Kazimierz Grajcarek.

Nowa Kompania Węglowa ma powstać do końca czerwca. Będzie się składać z 11 kopalń. Resort Skarbu Państwa szacuje, że w tym roku Kompania Węglowa będzie potrzebowała 800 mln zł kapitału, a do końca przyszłego roku łącznie 2 mld zł.

RIRM

 

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl