Kompania Węglowa przygotowuje tygodniowy przestój

Będąca największą górniczą spółką w Europie Kompania Węglowa znalazła się w trudnej sytuacji finansowej. Na początku kwietnia pojawiły się informacje, że firmie brakuje pieniędzy na wypłaty dla pracowników za marzec. Dziś ws. przestoju z zarządem kompanii będą rozmawiać związkowcy.

Związkowcy podkreślają, że przestój wiąże się z zaprzestaniem wydobycia a to przełoży się na niższe wypłaty.

Kazimierz Grajcarek, przewodniczący Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ „S” powiedział, że docierają do nich informacje o możliwości zamknięcia nierentownych kopalni nawet na miesiąc. Jak mówi takie rozwianie jest nie do przyjęcia zwłaszcza, że nie idą za tym propozycje rozwiązania tego problemu.

 – To jest dla nas nie do przyjęcia zwłaszcza, że nie idzie za tym propozycja rozwiązania tego problemu na przyszłość, czyli możemy sobie takie przerwy robić co miesiąc, albo co dwa miesiące. To jest bez sensu. Związki zawodowe pamiętają, że jeśli jest trudna sytuacja, to trzeba z pracodawcą na ten temat porozmawiać, ale musi iść za tym rozwiązanie, co zrobić, aby nie było tych przymusowych przestojów – powiedział Kazimierz Grajcarek.

W ubiegłym roku KW straciła na sprzedaży węgla ponad 1 miliard zł.  24 kwietnia wyłoniony ma zostać nowy zarząd Kompanii Węglowej, który zajmie się dalszą restrukturyzacją spółki. A przerwa w pracy kopalni Kompanii miałaby potrwać od 28 kwietnia do 4 maja; już 22 kwietnia stanąć miałaby natomiast centrala firmy.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl