fot. pixabay.com

W przyszłym tygodniu odbędą się negocjacje górniczych związkowców z rządem ws. transformacji górnictwa węgla kamiennego

W przyszłym tygodniu mają się rozpocząć negocjacje z rządem nad związkowym projektem umowy społecznej związanej z transformacją górnictwa węgla kamiennego. Górniczy związkowcy postulują m.in. powołanie Śląskiego Funduszu Rozwoju czy inwestycje w czyste technologie węglowe.

Kluczowe elementy projektu umowy społecznej dot. transformacji górnictwa węgla kamiennego związkowcy przedstawili na początku tygodnia.

Postulują m.in. powstanie Śląskiego Funduszu Rozwoju, którego celem ma być odbudowa potencjału gospodarczego Górnego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego. Domagają się też inwestycji zapewniających bezpieczeństwo energetyczne regionu i kraju. Chodzi o technologie, które pozwalają na wykorzystanie węgla do momentu osiągnięcia przez Polskę neutralności klimatycznej. W projekcie znalazły się też postulaty: gwarancji zatrudnienia w kopalniach, urlopów przedemerytalnych oraz 120 tys. zł odprawy dla odchodzących z pracy.

Szef górniczej „Solidarności”, Bogusław Hutek, mówi, że związkowcy oczekują konkretnych rozmów z rządem.

– Oczekujemy także jak najszybszych prac, żeby zmierzać do dokończenia umowy społecznej, podpisania jej i zgłoszenia się z nią do Unii Europejskiej. Robimy źle pozbywając się swojego strategicznego paliwa, jakim jest węgiel. Natomiast każde inne paliwo – choćby do elektrowni atomowej – nie będzie polskie – wskazuje Bogusław Hutek.

Negocjacje ostatecznej treści umowy społecznej mają rozpocząć się w poniedziałek w Katowicach. Wcześniej strona społeczna odrzuciła propozycję przygotowaną przez resort aktywów państwowych.

 

RIRM

drukuj