fot. PAP/Paweł Supernak

Prezydent Andrzej Duda z wizytą na Węgrzech

Prezydent Andrzej Duda uda się dziś na Węgry. W Budapeszcie weźmie udział obchodach 60. rocznicy Rewolucji Węgierskiej z 1956 r.

Polski prezydent jest jedynym szefem państwa z zagranicy, który został zaproszony na uroczystości z tej okazji.

Ich uczestnicy oddadzą hołd Węgrom, który w październiku 1956 r. domagali się m.in. przywrócenia swobód obywatelskich i uniezależnienia się od Związku Sowieckiego.

Dr Michał Wenklar z oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Krakowie podkreśla, że na węgierskie powstanie miały wpływ wydarzenia w Polsce.

– Bezpośrednim impulsem do wydarzeń na Węgrzech były wydarzenia polskiej odwilży, polskiego października, powrót Władysława Gomółki do władzy, ale przede wszystkim chęć zdobycia jak największej niezależności i osłabienia tego totalitarnego gorsetu. Węgrzy ruszyli 23. października pod pomnik gen. Bema. Pierwsze strzały padły ze strony węgierskiej bezpieki w stronę studentów i tak zaczęło się powstanie. Władzę objął Imre Nagy, został premierem. On zaczął pierwsze reformy. Rozwiązano bezpiekę, zaczął się program demokratyzacji i nawet po kilku dniach walk Sowieci zaczęli się wycofywać z Budapesztu. Wkrótce jednak działania na Węgrzech poszły o wiele dalej niż w Polsce. Tam ogłoszono wielopartyjność, tam ogłoszono wycofanie z Układu Warszawskiego i na to już Sowieci nie chcieli pozwolić. 4 listopada zaczęła się druga interwencja i te węgierskie marzenia o wolności zostały brutalnie stłumione – wskazuje Dr Michał Wenklar.

Prezydent Andrzej Duda weźmie udział w popołudniowych uroczystościach rocznicowych na placu Kossutha w Budapeszcie.

Szef państwa polskiego złoży też kwiaty pod pomnikiem Rewolucji oraz na grobie ówczesnego premiera Imre Nagy’a.

W ramach wizyty na Węgrzech prezydent Andrzej Duda spotka się także z prezydentem Janosem Aderem. W Instytucie Polskim weźmie udział w inauguracji wystawy poświęconej Rewolucji Węgierskiej pt. „W walce o wolność zawsze jesteśmy razem”.

RIRM

drukuj