Litwa uruchomi swój terminal LNG

W poniedziałek Litwa zainauguruje uruchomienie terminalu LNG, dzięki któremu chce uniezależnić się od Gazpromu. Minister finansów Litwy przekonuje, że terminal zapewni alternatywne dostawy gazu i poprawi pozycję kraju w negocjacjach z rosyjskim gigantem.

Tymczasem Rosyjski koncern Rosnieft szykuje się do zakupu akcji Saipemu – włoskiej spółki budującej gazoport w Świnoujściu – informuje jeden z portali.

Przejęcie Saipemu przez Rosnieft, firmę zarządzaną przez bliskiego prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi – Igora Sieczina, może być dramatyczne w skutkach dla kluczowej inwestycji energetycznej Polski.

Poseł Maks Kraczkowski, wiceszef sejmowej Komisji Gospodarki, przypomina, że Rosjanom zależy na zależności Polski od wschodnich surowców.

– Rosjanom zależy na tym, żebyśmy dalej jako kraj byli w pełni uzależnieni od surowców importowanych ze Wschodu. Niestety polityka rządu  nie idzie w stronę projektów uniezależniających nas. Rosja bardzo mocno dba o to, żeby utrzymać monopol niekorzystny z punktu widzenia Polski na rynku energetycznym Europy i państw regionu. Opóźnienia budowy gazoportu w tym kontekście, to wielki skandal. Natomiast próby zakupu przedsiębiorstw związanych z budową gazoportu przez Rosjan wpisuje się niestety w ekspansywną politykę wymierzoną – czy mogącą być wymierzoną – przeciwko interesom bezpieczeństwa energetycznego Polski – ocenia Maks Kraczkowski.

Terminal LNG w Świnoujściu miał być pierwotnie gotowy w połowie bieżącego roku, jednak po podpisanym we wrześniu ub.r. aneksie do umowy, termin przedłużono do końca 2014 r.


RIRM/TV Trwam News

drukuj