Armatohaubice Krab początkiem kontraktu na ponad 4 mld zł

„W imieniu wojska odbieram pierwsze dziewięć armatohaubic Krab, które zapoczątkowują wielki kontrakt przekraczający 4 mld zł, który będzie lokowany w HSW” – oświadczył w piątek w Stalowej Woli szef Ministerstwa Obrony Narodowej Antoni Macierewicz.

Rzecznik Huty Stalowa Wola Bartosz Kopyto powiedział dziennikarzom, że minister zapowiedział koniec negocjacji ws. dostaw dla wojska 96 Krabów, co jest największym do tej pory kontraktem w krajowej zbrojeniówce.

Macierewicz na konferencji prasowej powiedział, że z dumą patrzy na wyroby HSW, w tym na armatohaubicę Krab i samobieżny moździerz Rak. Dodał, że cieszy się z możliwości eksportowych firmy.

„Ale nie ukrywam, że najbardziej cieszę się z tego, że te armatohaubice Krab mają donośność ponad 40 kilometrów. To daje nam rzeczywiście możliwość skutecznej obrony. A o to chodzi” – powiedział szef MON.

Minister dodał, że „Te dziewięć – odebranych na pół roku przed terminem – sztuk Kraba najlepiej świadczy o tym, z jaką determinacją, z jaką gotowością jak najszybszego wyposażenia Polski w najsprawniejszy i najskuteczniejszy sprzęt, jak dobrze pracujecie, jak dobrze pracuje Huta Stalowa Wola”.

Antoni Macierewicz powiedział, że w przekazaniu Krabów na pół roku przed terminem nie chodzi o bicie rekordów.

„Chodzi o to, żeby sprostać narastającemu zagrożeniu, które nad Polską wisi. Chodzi o to, żeby nasi potencjalni wrogowie wiedzieli, że my jesteśmy gotowi i że nigdy się nie poddamy; tak jak wy, przygotowując się do pracy, nigdy się nie poddawaliście” – powiedział Macierewicz, zwracając się do załogi i kierownictwa HSW.

„To, co się zdarzyło w ciągu ostatniego roku, to determinacja, by te prace były przede wszystkim realizowane polskimi rękoma, byśmy tutaj w Polsce rozwijali przemysł obronny i by stał się on głównym nośnikiem nowoczesności i rozwoju nowoczesnej Polski” – powiedział szef MON.

Pierwsze egzemplarze armatohaubicy – jej wieża jest produkowana na brytyjskiej licencji – otrzymały krajowe podwozie, które okazało się wadliwe. W 2012 r. armia otrzymała osiem wozów. W trakcie prób eksploatacyjnych w blachach pojawiały się pęknięcia, kłopoty sprawiał układ paliwowy, przegrzewał się silnik. HSW miała dostarczyć poprawione wozy, ale kolejne próby ze zmodyfikowanym podwoziem wykazały nowe problemy. W grudniu 2014 r. główny producent armatohaubicy – należąca do Polskiej Grupy Zbrojeniowej Huta Stalowa Wola – podpisała umowę z południowokoreańską firmą Samsung Techwin w sprawie integracji wieży w koreańskim podwoziem K9. Ze 120 Krabów 36 miało otrzymać podwozia wyprodukowane w Korei, podwozia dla kolejnych 84 miało być wytworzonych na licencji w Polsce.

W piątek w Stalowej Woli min. Macierewicz oświadczył: „To podwozie nie jest z tektury, ono jest prawdziwe. Ono jest na licencji, ale jest realizowane ostatecznie tutaj”.

Prezes zarządu i dyr. generalny HSW Bernard Cichocki przemawiając do zgromadzonych, w tym także załogi HSW, przypomniał, że w przyszłym roku przypada 80. rocznica powstania Centralnego Okręgu Przemysłowego, który stworzył podwaliny rozwoju gospodarczego Rzeczpospolitej Polskiej.

„Oto dzisiaj, tutaj w Stalowej Woli, w podwalinie i sercu Centralnego Okręgu Przemysłowego w II Rzeczpospolitej uruchamiamy na nowo potencjał polskiego przemysłu. Mówiono nam od szeregu lat, że to jest niemożliwe, że tego się nie da zrobić, że stojące za nami perły polskiego przemysłu obronnego, które będą wielkim hitem eksportowym, że tego się nie da zrobić, że to będzie za wiele lat i że i tak trzeba będzie dokupić za granicą. Otóż nie, one są robione w Polsce, już dzisiaj poszukiwane na całym świecie” – mówił Cichocki.

Dodał, że w oparciu o przemysł obronny i o Stalową Wolę na nowo odbudowywany jest COP. Jak podkreślił, przygotowywane jest „największe w historii Polski zamówienie dla polskiego przemysłu obronnego”, które zbiegnie się z rocznicą powstania COP.

„To wyznacza najlepiej zmiany, które na przestrzeni tego roku się dokonały. To także w sposób jednoznaczny pokazuje, iż polski przemysł, Stalowa Wola, serce tego przemysłu, będzie ważnym elementem na mapie bezpieczeństwa gospodarczego kraju, a ludzie tutaj mieszkający, tutaj pracujący będą mieli poczucie stabilizacji i godnej pracy” – zaznaczył prezes HSW.

PAP/RIRM

 


GALERIA Minister obrony narodowej Antoni Macierewicz podczas spotkania z kierownictwem Huty Stalowa Wola fot. PAP/Piotr Polak

drukuj

Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl