fot. PAP/Paweł Supernak

Szef MON: Pełne wynagrodzenie dla żołnierzy, którzy zakazili się koronawirusem na służbie w projekcie ustawy

W projekcie ustawy przeciwcovidowej procedowanej w Sejmie znalazły się zapisy, które pozwolą żołnierzom zachować pełne wynagrodzenie, jeśli do zakażenia koronawirusem lub skierowania na kwarantannę doszło w wyniku wykonywania zadań służbowych – podkreślił szef MON Mariusz Błaszczak.

„W najnowszej >>ustawie przeciwcovidowej<<, która wczoraj została przyjęta przez Komisję Zdrowia znalazły się zapisy, które pozwolą zachować pełne wynagrodzenie żołnierzom, którzy zakazili się koronawirusem lub znaleźli się na kwarantannie w wyniku wykonywania zadań służbowych” – napisał szef MON na swoim profilu na Twitterze.

Sejmowa Komisja Zdrowia w nocy z środy na czwartek zakończyła prace nad czterema poselskimi projektami dotyczącymi walki z epidemią. Za wiodący uznała projekt PiS. W czwartek Sejm dalej debatuje nad projektem i zapewne go uchwali; następnie trafi on do Senatu.

Podczas prac Komisja przyjęła poprawkę Bolesława Piechy (PiS), aby żołnierze, funkcjonariusze Służby Kontrwywiadu Wojskowego i Służby Wywiadu Wojskowego, a także Służby Więziennej delegowani do zadań przy epidemii, mieli prawo do 100 proc. uposażenia w razie kwarantanny lub izolacji – już wcześniej projekt przewidywał, że takie prawo zyskają m.in. pracownicy medyczni zatrudnieni w podmiotach leczniczych, którzy pracują z chorymi na COVID-19 i funkcjonariusze Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej oraz Służby Ochrony Państwa.

Komisja przyjęła również poprawkę zgłoszoną przez Hannę Gill-Piątek (niezrzeszona), która w imieniu ruchu Polska 2050 zaproponowała, aby prawo do pełnego uposażenia na kwarantannie i w czasie izolacji mieli również strażnicy gminni i miejscy włączeni w zadania związane z przeciwdziałaniem epidemii.

Mariusz  Błaszczak poinformował też na Twitterze, że żołnierze Wojska Polskiego działają obecnie w 57 punktach wymazowych, gdzie pobierają materiał do badania na obecność koronawirusa.

„Do tej pory żołnierze pobrali już 220 tysięcy wymazów. 30 proc. z nich zostało pobranych w punktach drive-thru” – napisał szef MON.

Dziś resort zdrowia podał, że badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 12 107 osób. Z powodu COVID-19 zmarło 31 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 137 osób – dodało ministerstwo.

PAP

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl