fot. flickr

Nowe zasady dostarczania owoców, warzyw i mleka do szkół

Do szkół na nowych zasadach będą dostarczane owoce, mleko i warzywa. Zmienią się także przepisy dotyczące zawierania umów między rolnikami, a odbiorcami produktów rolnych.         

Według resortu rolnictwa przepisy mają wzmocnić pozycję producenta rolnego. Za brak takich umów, które muszą być zawarte w formie pisemnej – grożą wysokie kary. To niektóre rozwiązania znowelizowanej przez Senat ustawy o Agencji Rynku Rolnego.

Potrzeba zmiany przepisów wynikała z likwidacji, od 1 września bieżącego roku, Agencji Rynku Rolnego. Powstanie Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa – łączący Agencje Rynku Rolnego i Nieruchomości Rolnych – tłumaczył poseł Krzysztof Ardanowski.

– Program wsparcia dla szkół w postaci mleka i warzyw był realizowany do tej pory przez Agencję Rynku Rolnego, więc skoro ta instytucja przestaje funkcjonować, a chcemy ten program utrzymać, będzie on troszkę zmieniony, bo Unia Europejska stawia pewne nowe wymagania do tego programu, to trzeba było zmienić ustawę. Zmienić tak żeby było wiadomo, kto od 1 września przejmuje dotychczasowe obowiązki ARR i kto będzie wspierał dożywianie dzieci w szkołach, więc to jest taka porządkująca ustawa – mówił Krzysztof Ardanowski.

Ustawa wejdzie w życie po 14 dniach od ogłoszenia. Wyjątkiem są przepisy dotyczące Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, które zaczną obowiązywać od 1 września bieżącego roku.

RIRM

drukuj