źródło: Kancelaria Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=45404529

J. Chróścikowski w Radiu Maryja: Trzeba dziękować rolnikom, bo są bohaterami

Trzeba rolnikom dziękować, bo oni są bohaterami, którzy pracują w tak trudnych czasach i nie zawsze dostają wynagrodzenie, którego by oczekiwali. Prawo i Sprawiedliwość w dalszym ciągu będzie walczyć w imieniu rolników na forum europejskim i światowym – mówił w „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja, Jerzy Chróścikowski, senator Prawa i Sprawiedliwości, przewodniczący senackiej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Polska, z racji na nieprzedłużenie przez Komisję Europejską zakazu importu zboża z Ukrainy, sama zdecydowała o jego jednostronnym wprowadzeniu. Podobne decyzje podjęły również Węgry i Słowacja. [czytaj więcej] Tranzyt nadal obowiązuje. Ukraina nie stara się jednak eksportować produktów rolnych do miejsc przeznaczenia, a tylko przewieźć je przez granicę. Zdaniem Jerzego Chróścikowskiego korzysta na tym Rosja, zyskując monopol na rynkach dotychczasowych importerów ziarna, takich jak państwa afrykańskie.

Senator zaznaczył, że polscy rolnicy są w bardzo trudnej sytuacji, jednak polski rząd im pomaga.

– Rząd polski podjął działanie. Dopłacał rolnikom do nawozu, żeby obniżyć koszty, dopłacał do sprzedanego zboża, które miało bardzo niską cenę, żeby rolnicy je sprzedali (…). To zostało zrobione. Do tej pory rząd pomagał polskim rolnikom i będzie pomagał – oznajmił gość „Aktualności dnia”.

Nie wszystkie kwestie związane z sytuacją polskich rolników zależą od rządu. Istotne jest też podejście firm i przedsiębiorców. W tym przypadku nieuczciwymi praktykami wykazują się sieci handlowe.

– Dlatego rząd mówi, że trzeba wprowadzić tzw. lokalną półkę, żeby produkty lokalna znajdowały się nie tylko w marketach, ale we wszystkich sklepach. To jest już zaczęte i będzie realizowane, bo musimy uzyskiwać większe dochody, pomijając pośredników, którzy przejmują marże – mówił Jerzy Chróścikowski.

Nie ulega wątpliwości, że polskim producentom rolnym należy się więcej – zwłaszcza w obliczu obecnej trudnej sytuacji w Polsce, Europie i na świecie.

– Trzeba rolnikom dziękować, bo oni są bohaterami, którzy pracują w tak trudnych czasach i ponoszą koszty ciężkiej pracy, i nie zawsze dostają wynagrodzenie, którego by oczekiwali. Stąd wszystkie działania rządu są podejmowane w kierunku poprawiania sytuacji i w dalszym ciągu Prawo i Sprawiedliwość będzie walczyć w imieniu rolników na forum europejskim i światowym – zaznaczył przewodniczący senackiej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Całość rozmowy z senatorem Jerzym Chróścikowskim jest dostępna [tutaj].

 

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl