fot. PAP

3 lutego regionalne protesty rolników

Nie powiodły się rozmowy rolników z ministrem rolnictwa. 3 lutego rozpoczną się regionalne protesty. Rolnicy wciąż utrzymują też pogotowie strajkowe.

„Solidarność” Rolników Indywidualnych domaga się m.in. pomocy dla hodowców trzody chlewnej dotkniętych rosyjskim embargiem oraz działań rządu na rzecz unijnej solidarności w tej sprawie.

Po wczorajszych rozmowach, związkowcy poinformowali, że resort rolnictwa nie jest w stanie rozwiązać problemów rolników. W związku z tym na początku przyszłego miesiąca lokalnie, na terenie całego kraju, będą blokować drogi, a przed urzędami wojewódzkimi zorganizują pikiety.

Musimy działać, bo to, co obiecuje minister Sawicki jest niewystarczające – podkreśla  senator Jerzy Chróścikowski, przewodniczący „Solidarności” Rolników Indywidualnych.

– Jest dużo mówienia o tym, że wystąpimy, zrobimy, będziemy się starać, by wszystkie działania (na które oczekują rolnicy), byłe realizowane. Nie zaprezentowano jednak takiego rozwiązania, które byłoby na dzisiaj. Twierdzą, że to zależy od UE i innych czynników. (…) Sama wola ministra nie wystarcza. Deklaracje są deklaracjami, a my chcemy mieć konkrety. Jeżeli to będzie realizowane może nie dojdzie protestu krajowego, ale protesty lokalne odbędą się 3 lutego w różnych regionach – powiedział Jerzy Chróścikowski.

Tymczasem szef resortu rolnictwa zapowiedział powołanie resortowej Komisji Trójstronnej w ramach której mają rozmawiać związkowcy, przedstawiciele rządu i przetwórcy żywności. Projekt ustawy o powołaniu takiej komisji ma powstać w ciągu miesiąca.

RIRM  

        

drukuj