fot. PAP/Paweł Jaskółka

Wulgarne protesty i niespodziewane manifestacje opozycji na spotkaniach polityków PiS z Polakami

Podczas spotkań premiera RP Mateusza Morawieckiego oraz prezesa Prawa i Sprawiedliwości, Jarosława Kaczyńskiego, z Polakami, dochodzi do wulgarnych protestów. Wśród organizatorów manifestacji są m.in. działacze Platformy Obywatelskiej.

Okrzyki, wulgarne hasła i obelgi, rzucanie jajkami w rządowe samochody – tak od dłuższego czasu wyglądają protesty zwolenników Koalicji Obywatelskiej podczas spotkań premiera Mateusza Morawieckiego oraz prezesa Prawa i Sprawiedliwości z Polakami. Na manifestacjach są też dzieci.

Ostanie wydarzenia z udziałem aktywistów Koalicji Obywatelskiego są jeszcze  bardziej radykalne. Atakują nie tylko polityków, ale też uczestników spotkań z przedstawicielami Prawa i Sprawiedliwości. Tak było w Kórniku. To relacja męża jednej z uczestniczek spotkania.

„Przed ośrodkiem stała liczna grupa przeciwników PiS. (…) Nie zostali wpuszczeni do środka, więc czekali na dworze. Gdy moja żona ze znajomą chciały wyjść z ośrodka po spotkaniu, przywitały ją okrzyki >>pisowskie k****<< i skandowanie >>j**** PiS<<. Było też plucie” – relacjonował Stanisław Żerko, historyk.

– Często to są ludzie, którzy dostają za to wynagrodzenie po to, żeby wyjść, żeby się pokazać, żeby narobić hałasu i szumu – mówiła Małgorzata Molenda, politolog.

 W ostatnim czasie nasiliła się ilość takich manifestacji, jak i ich agresja. Pytanie: dlaczego? Odpowiedzią mogą być słowa szefa Platformy Obywatelskiej, Donalda Tuska.

 – Przyjdzie moment, że na ulicy też się wszyscy zorganizujemy, jeśli ta władza nie zniknie – stwierdził Donald Tusk.

W miniony weekend podczas wizyty Jarosława Kaczyńskiego w Kórniku inicjatorką manifestacji była działaczka Nowoczesnej Beata Andre. W 2018 roku startowała do Rady Miasta Nowa Wieś z listy Koalicji Obywatelskiej. Teraz organizuje wulgarne wiece przeciwko władzy.

 Obok aktywistki pojawił się Krzysztof Konikowski. W 2018 roku został on skazany przez Sąd Rejonowy w Żninie za handel nieopodatkowanym alkoholem i papierosami. Kiedy w czerwcu Jarosław Kaczyński odwiedził Inowrocław, ten sam mężczyzna utrudniał pracę policji, obrażał i nie wykonywał poleceń funkcjonariuszy.

 Kolejna kobieta biorąca udział w manifestacjach to Magdalena Kossakowska, radna miasta Kórnika z Koalicji Obywatelskiej. W 2019 roku startowała z list KO do Sejmu. Aktualnie współorganizuje takie wydarzenia.

 – Wspomniana pani Kossakowska miała komitet i była kandydatem, który w kontrze do obecnego burmistrza Kórnika kandydował w wyborach samorządowych i wówczas zwracała się o wsparcie do Prawa i Sprawiedliwości – przypomniał Bartłomiej Wróblewski, poseł PiS.

 Przedstawiciele Platformy nie widzą jednak w takich protestach nic złego.

 – Ludzie są zirytowani drożyzną, która wywołuje duże emocje i ludzie chcą tymi emocjami podzielić się z osobami, które za to odpowiadają, z tymi, którzy rządzą – wyjaśnił Tadeusz Aziewicz, poseł Koalicji Obywatelskiej.

– Można rozmawiać, można spierać się na argumenty, można przedstawiać merytoryczne wnioski, apele. (…) Nawoływanie i tłumaczenie ataków to zachowania niebezpieczne i mogą prowadzić do spirali nienawiści – wyjaśnił Marcin Drewa, politolog.

Prezes Jarosław Kaczyński zauważył z kolei, że manifestacje mogą z czasem przerodzić się w próby zakłócenia wyborów.

– Oni się zjawią nie pod lokalami wyborczymi, tylko w lokalach wyborczych i tam będą nie tylko kontrolować, co wszczynać awantury i dlatego musimy być silni, musimy też tam być i być w stanie się temu przeciwstawić – mówił Jarosław Kaczyński.

Prezes PiS zapowiedział zorganizowanie ruchu społecznego dla ochrony wyborów. Twierdzi, że jeśli opozycja przegra wybory, będzie dochodziło do prób podważania wyników.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl