Sejm: PiS zgłosił kandydaturę Macieja Zaborowskiego do Trybunału Stanu

Klub PiS zgłosił kandydaturę mec. Macieja Zaborowskiego do Trybunału Stanu. Kandydat został zgłoszony w miejsce zmarłego w styczniu prof. Bogusława Banaszaka – poinformował PAP przedstawiciel wnioskodawców Marek Ast (PiS).

„Zarówno wykształcenie, jak i bogate doświadczenie zawodowe wskazują, iż pan Maciej Gustaw Zaborowski jest dobrym kandydatem na sędziego Trybunału Stanu” – czytamy w uzasadnieniu kandydatury zamieszczonym na stronie Sejmu. Dokument zgłaszający kandydaturę mec. Zaborowskiego jest datowany na 31 stycznia.

Kandydat – urodzony 10 lutego 1984 r. – jest adwokatem, mediatorem i działaczem społecznym. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Jest też absolwentem studiów podyplomowych dotyczących prawa własności intelektualnej na UW oraz prawa dowodowego na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Ukończył też m.in. Center for American Law Studies oraz Leadership Academy for Poland.

„Aktualnie jest w trakcie pisania pracy doktorskiej z prawa karnego, a także począwszy od 2018 r. studentem Harvard Law School” – wskazano w zawartym uzasadnieniu życiorysie kandydata.

Jak dodano, mec. Zaborowski jako ekspert resortu sprawiedliwości był współautorem nowelizacji przepisów dotyczących m.in. konfiskaty rozszerzonej, odpowiedzialności karnej biegłych sądowych, przestępstwa niealimentacji oraz odpowiedzialności podmiotów zbiorowych za czyny zabronione.

„Swoje doświadczenie zawodowe zdobywał m.in. w kilku znanych warszawskich kancelariach adwokackich, a także w polskiej ambasadzie w Rzymie, resorcie sprawiedliwości i Sejmie (…). Autor licznych opinii prawnych związanych z procesem legislacyjnym, w tym realizowanych m.in. na zlecenie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów” – zaznaczono.

„Od najmłodszych lat związany z działalnością pro publico bono, w tym m.in. pełniący obowiązki przewodniczącego Rady Fundatorów Fundacji Odpowiedzialność Obywatelska. Komentator bieżących wydarzeń w aspekcie prawnym m.in. w programie Panorama TVP2” – dodano.

Kandydat jest też zawodowym mediatorem Centrum Mediacyjnego przy Naczelnej Radzie Adwokackiej oraz wykładowcą na aplikacji adwokackiej w Izbie Adwokackiej w Warszawie. Specjalizuje się w prawie karnym, prawie prasowym oraz ochronie dóbr osobistych. Jako adwokat był m.in. pełnomocnikiem ministra Zbigniewa Ziobry w cywilnym procesie z b. szefem resortu sprawiedliwości z rządu PO Zbigniewem Ćwiąkalskim za słowa Ćwiąkalskiego o „nieprzypadkowym” zniszczeniu resortowego laptopa, gdy Ziobro pierwszy raz kierował MS.

Sędziego Trybunału Stanu wybiera Sejm bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. Przed TS za naruszenie konstytucji lub ustawy odpowiedzialność konstytucyjną ponoszą: prezydent, premier, członkowie rządu, prezesi NBP i NIK, członkowie KRRiT, Naczelny Dowódca Sił Zbrojnych oraz posłowie i senatorowie. TS wymierza (łącznie lub osobno) kary: utraty czynnego i biernego prawa wyborczego; zakazu zajmowania kierowniczych stanowisk lub pełnienia funkcji związanych ze szczególną odpowiedzialnością w organach państwowych i w organizacjach społecznych; utraty orderów, odznaczeń i tytułów honorowych.

Zgodnie z konstytucją TS składa się z przewodniczącego, dwóch zastępców przewodniczącego i 16 członków wybieranych przez Sejm spoza grona posłów i senatorów na czas kadencji Sejmu; przewodniczącym TS jest I Prezes Sądu Najwyższego.

Sędzia TS prof. Bogusław Banaszak – konstytucjonalista, członek Komisji Weneckiej, twórca i dziekan Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Zielonogórskiego – zmarł nagle w Warszawie 9 stycznia, w wieku 63 lat.

Ostatnio na członka i wiceprzewodniczącego TS – w marcu zeszłego roku – Sejm wybrał adwokata Andrzeja Rogoyskiego. Zastąpił on Mariusza Muszyńskiego, który zrezygnował z tej funkcji po objęciu obowiązków sędziego Trybunału Konstytucyjnego.

Z kolei w końcu stycznia tego roku Sejm wybrał do Trybunału Konstytucyjnego innego sędziego TS Jarosława Wyrembaka. Oznacza to, że – najprawdopodobniej wkrótce – Sejm będzie musiał wybrać kolejnego z sędziów TS.

 

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl