fot. pixabay.com

Toruń: Kongres pedagogiki chrześcijańskiej „Wychowanie trwa wiecznie”

„Cywilizacja Zachodu od dekad zmaga się z atakami antywartości (…) ta wojna przyśpieszyła w czasie pandemii” – taką diagnozę, przedstawił, wiceszef resortu edukacji i nauki, Tomasz Rzymkowski, podczas inauguracji kongresu pedagogiki chrześcijańskiej „Wychowanie trwa wiecznie”.

Podczas wystąpienia, Tomasz Rzymkowski podkreślał, że „najbardziej miękkim” elementem świata Zachodu jest kwestia wpływania na kształtowanie młodzieży i dzieci. A to właśnie oni – jak dodał – będą decydować za kilka lat o przyszłości lokalnych wspólnot i państw. Dlatego należy zastanowić się nad metodami zwalczania różnych patologicznych zachowań, które niszczą naszą wspólnotę narodową – zaznaczył.

Pandemia jest takim swoistym katalizatorem tych wszystkich złych procesów, które obserwujemy i które w tej chwili, bym powiedział, z zwielokrotnioną siłą obserwujemy w zachowaniu młodych ludzi. Obserwujemy teraz niczym w soczewce wszystkie elementy, które należy przede wszystkim w sposób właściwy zdiagnozować. Trzeba zastanowić się nad metodami blokowania w przyszłości różnych patologii niszczących naszą wspólnotę narodową, chrześcijańską, wspólnotę wartości tak, aby bronić kolejne pokolenia, by z tych doświadczeń wyciągnąć wiążące wnioski – mówił Tomasz Rzymkowski.

Jednym z prelegentów był m.in. biskup toruński ks. bp Wiesław Śmigiel, który podkreślał rolę rodziny w procesie wychowania oraz potrzebę wychowywania w duchu chrześcijańskim.

Celem kongresu jest debata w kontekście obecnej sytuacji zachodzących przemian cywilizacyjnych oraz ocena perspektyw skutecznego rozwoju edukacji i wychowania.

 

RIRM

drukuj