fot. PAP/Andrzej Lange

Opole: Poseł J. Kowalski chce dodatkowego porozumienia do traktatu polsko-niemieckiego

Opolski poseł Janusz Kowalski postuluje wprowadzenie dodatkowego porozumienia do Traktatu między RP i RFN z 17 marca 1991 roku, które będzie uwzględniać m.in. uznanie istnienia mniejszości polskiej w Niemczech oraz zwrot majątku Związkowi Polaków w Niemczech.

Podczas konferencji prasowej pod konsulatem Niemiec w Opolu, lider opolskich struktur Solidarnej Polski, poseł Janusz Kowalski, podsumował 30-lecie funkcjonowania Traktatu między RP a RFN o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy z 17 czerwca 1991 roku. Jego zdaniem, o ile strona polska wywiązuje się z zapisów umowy w sposób wzorcowy, to strona niemiecka nie zachowuje zasady symetrii.

„Cieszę się, że pan ambasador Niemiec podczas swojej wizyty w Opolu mógł zobaczyć, jak w Polsce wzorcowo i profesjonalnie realizuje się zapisy traktatu o traktowaniu mniejszości niemieckiej. Niestety tego samego nie można powiedzieć o Republice Federalnej Niemiec” – ocenił Janusz Kowalski.

Według niego – w celu przywrócenia symetrii w stosunkach między Polską i Niemcami – strona niemiecka powinna uznać mieszkających w Niemczech Polaków za mniejszość narodową i nadać jej uprawnienia podobne do tych, jakie ma mieszkająca w Polsce mniejszość niemiecka. Poseł oczekuje też od państwa niemieckiego, by zwróciło Związkowi Polaków w Niemczech majątek zagrabiony przez nazistowskie Niemcy. Janusz Kowalski chce także, by państwo niemieckie wsparło finansowo naukę języka polskiego jako ojczystego dzieci Polaków mieszkających w Niemczech.

„Przez 30 lat istnienia traktatu władze RFN nie wydały przepisów wykonawczych, które pozwalałyby krajom związkowym nauki języka polskiego jako ojczystego. W efekcie kilka tysięcy dzieci, które mieszkają w Niemczech uczą się języka polskiego, głównie dzięki środkom z polskiego budżetu” – powiedział poseł. Jak zauważył, w Polsce języka niemieckiego jako ojczystego uczy się kilkadziesiąt tysięcy dzieci.

Obecni na konferencji radni klubu PiS z sejmiku województwa opolskiego zapowiedzieli przygotowanie na najbliższą sesję stosownej uchwały popierającej inicjatywę Janusza Kowalskiego. Ich zdaniem powinny ją poprzeć wszystkie kluby sejmiku w tym klub Mniejszości Niemieckiej.

PAP

drukuj