[TYLKO U NAS] J. Kowalski: Mam nadzieję, że ofensywa rządu premiera M. Morawieckiego ws. Nord Stream 2 osiągnie sukces

Polska dyplomacja jest bardzo aktywna i chce doprowadzić do tego, aby prawo unijne było stosowane wobec projektu dot. gazociągu Nord Stream 2. Mamy na to duże szanse. Na pewno jest to jeden z elementów, który bardzo niepokoi niemieckich partnerów zwrócił uwagę w programie „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja Janusz Kowalski, ekspert ds. bezpieczeństwa energetycznego.

Jak ogłosiła w minioną środę szwajcarska spółka Gazpromu, niemiecki Urząd Górniczy w Straslsund wydał zgodę na ułożenie na niemieckich wodach terytorialnych nowego gazociągu Nord Stream 2 z Rosji. To pierwsze tego typu zezwolenie wydane przez państwa nad Bałtykiem, których wody przetną dwie rury systemu Nord Stream 2.

Geopolityczny projekt niemieckorosyjski jest potwierdzeniem prowadzenia polityki poprzez tzw. fakty dokonane. W Unii Europejskiej toczy się natomiast obecnie gra dotycząca przede wszystkim dyrektywy gazowej, której zmiana mogłaby być bardzo korzystna dla zablokowania tego geopolitycznego projektu, a w szczególności wymusiłaby zastosowanie wobec każdego gazociągu funkcjonującego np. na wodach Morza Bałtyckiego tzw. pakietu energetycznego, czyli praktykowane byłyby zasady dostępu swobodnego trzeciej strony. To oznacza, że jeżeli ktoś zechce budować gazociąg, to na równych zasadach. Każda firma, która chciałaby przesyłać gaz, powinna z takiej możliwości skorzystać – podkreślił Janusz Kowalski.

Sprzeciw wobec inwestycji Gazpromu zgłosił polski rząd. W jednym z wywiadów [„Dziennik Gazeta Prawna” – przyp. red.] premier Mateusz Morawiecki wskazał bowiem, że budowa gazociągu Nord Stream 2 powinna zostać objęta reżimem sankcyjnym amerykańskiej ustawy z 2 sierpnia 2017 roku, która mówi m.in. o sankcjach wobec Rosji. Takie stanowisko popiera również gość Radia Maryja.

Polska dyplomacja jest bardzo aktywna i chce oczywiście doprowadzić do tego, że prawo unijne będzie stosowane wobec tego projektu. Przeciwko temu są Niemcy. Jeżeli dzisiaj ktokolwiek w naszym kraju zadaje sobie pytanie o solidarność energetyczną, należy robić to jasno i żądać tego, aby wszystkie państwa UE w tym przede wszystkim te ze starej „15” popierały stosowanie prawa unijnego w stosunku do każdego gazociągu. Mam nadzieję, że ofensywa rządu premiera Mateusza Morawieckiego osiągnie sukces. Mamy na to duże szanse. Polska na tym polu jest bardzo aktywna na pewno jest to jeden z elementów, który bardzo niepokoi niemieckich partnerów – dodał ekspert ds. bezpieczeństwa energetycznego.

Całość programu „Aktualności dnia” z udziałem Janusza Kowalskiego można odsłuchać [tutaj].

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl