fot. PAP/Tytus Żmijewski

Toruń: trwa Kongres Azjatycki

W Toruniu trwa czwarty Kongres Azjatycki. Dziś w ramach tego spotkania obchodzony jest dzień kurdyjski.

Kurdystan to kraina w południowo-zachodniej Azji. Leży na terenie Turcji, Iraku, Iranu oraz Syrii. Zamieszkiwana jest przez Kurdów. To największy naród bez własnego państwa, który tak aktywnie działa na rzecz samostanowienia.

– Najwyższy czas, żeby ogłosić swoją niepodległość. Dlatego przywódcy polityczni Kurdystanu irackiego są zgodni, żeby na jesień tego roku zrobić, przeprowadzić referendum niepodległościowe i po uzyskaniu zgody narodu, a na 90% jesteśmy przekonani, że będzie za niepodległością, prowadzić dalszy proces uniezależnienia od Iraku – mówił Ziyad Raoof, Pełnomocnik Rządu Regionalnego Kurdystanu w Polsce.

Uczestnicy kongresu mieli okazję obejrzeć wystawę zdjęć kurdyjskich krajobrazów, życia codziennego, kultury oraz zabytków. Odbyła się także projekcja filmu na temat turystycznych atrakcji Erbilu – stolicy Regionu Kurdystanu oraz projekcja dwóch patriotycznych symfonii.

Choć Kurdowie rozsiani są po różnych krajach azjatyckich, posiadają jednak wspólną tożsamość i kulturę.

– Jesteśmy podzieleni z rzeczywistych powodów – każda część Kurdystanu jest pod wpływem innej kultury. Ale to nie wyklucza, że jesteśmy narodem z bardzo mocnym poczuciem tożsamości narodowej – dodał Pełnomocnik Rządu Regionalnego Kurdystanu w Polsce.

Obecnie populację Kurdów szacuje się na ok. 27 mln. Rzeczywista liczba jest jednak trudna do ustalenia ze względu na liczne przesiedlenia i migracje. Kurdowie od wieków starają się o utworzenie samodzielnego państwa, jednak kraje, w których zamieszkują, są temu przeciwne.

Tv Trwam News/RIRM

drukuj