Toruń: we wrześniu rusza druga edycja festiwalu MUSICA VERA

16 września 2017 r. rusza w Toruniu po raz drugi organizowany przez Parafię Świętego Maksymiliana Kolbego Festiwal Muzyki Sakralnej MUSICA VERA – „Muzyka Nowych Świątyń”. Twórcami festiwalu są ks. kanonik Mariusz Klimek oraz Ewelina i Paweł Głowińscy.

Nad tegoroczną edycją Musica Vera patronat honorowy objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda. Jest to ogromne wyróżnienie dla Festiwalu i jego twórców. Obok dotacji Województwa Kujawsko-Pomorskiego i dotacji Miasta Toruń festiwal otrzymał również dofinansowanie z budżetu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach ministerialnego programu „Kultura dostępna”.

Festiwal 16 września zainauguruje koncert zatytułowany „Pokój Tobie, Polsko”. Usłyszymy m. in. monumentalną Mszę za Ojczyznę Pawła Łukaszewskiego, jednego z najbardziej cenionych w świecie twórców muzyki sakralnej, kompozytora, dyrygenta, pedagoga, laureata Fryderyków. Dzieło to wykonają: Chór Akademicki Uniwersytetu Warszawskiego, Orkiestra Koncertowa Wojska Polskiego oraz toruńscy śpiewacy.

23 września odbędzie się koncert ku czci Matki Bożej „Ave Maria”. Najpiękniejsze kompozycje ku czci Matki Bożej będzie można usłyszeć w Polskiego Chóru Kameralnego Schola Cantorum Gedanensis pod dyrekcją Jana Łukaszewskiego.

Kolejnym punktem festiwalu będzie koncert „Marian Sawa in memoriam” z czynnym udziałem publiczności. Zabrzmią wówczas preludia organowe na tematy tradycyjnych polskich pieśni kościelnych, a zgromadzona publiczność wystąpi w roli śpiewaków.

7 października odbędzie się koncert muzyki dawnej „Iuxta crucem”. Użyte zostaną historyczne instrumenty epoki baroku. Specjalnie na ten koncert zostanie sprowadzony do Torunia unikalny na skalę Polski pozytyw organowy przystosowany do wykonywania muzyki dawnej – własność Polskiego Chóru Kameralnego.

Następny punkt wydarzenia to zaplanowane na 8 października modlitewne czuwanie połączone z adoracją Krzyża i śpiewem pt. „O usłysz mój głos”.

Festiwal zakończy się 14 października. Wówczas odbędzie się Konkurs Chóralny i uroczysta Msza Święta z okazji Jubileuszu 90. urodzin Papieża Benedykta XVI, podczas której będzie można usłyszeć najstarszy śpiew Kościoła Katolickiego – chorał gregoriański.

Festiwalowe koncerty odbędą się w pięciu nowych świątyniach w Toruniu: Kościele pw. Świętego Maksymiliana Kolbego na Skarpie, Kościele pw. Ciała i Krwi Chrystusa na II Rubinkowie, Kościele pw. MB Królowej Polski na I Rubinkowie, Kościele pw. MB Nieustającej Pomocy na Bielawach oraz Kościele pw. NMP Częstochowskiej u Ojców Paulinów.

Szczegółowy program Festiwalu dostępny jest na stronie na www.musicavera.pl. Na wszystkie wydarzenia wstęp jest bezpłatny.

musicavera.pl/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl