fot. archiwum Sióstr

Karmelitanki z Gniezna proszą o pomoc

Zerwany dach i zalane cele – tak wygląda klasztor sióstr karmelitanek bosych z Gniezna po ubiegłotygodniowej nawałnicy. Kilka lat temu siostry podbiły internet stroną „Różaniec Assistance”, zbierając środki na remont – teraz znów potrzebują pomocy.

Przełożona gnieźnieńskiego klasztoru s. Małgorzata powiedziała w czwartek PAP, że stan budynku, w którym żyją i pracują siostry jest opłakany. Znaczna część obiektu jest bez dachu, wiele pomieszczeń zostało zalanych. Woda uszkodziła niektóre cele, chór, w którym modlą się siostry, oraz nowo wykończoną pustelnię.

Zniszczony został też ogród, w którym powywracały się niemal wszystkie drzewa. Na razie nie wiadomo, ile wynoszą straty i jak długo potrwają naprawy.

„Nawet zamieszczone na naszej stronie zdjęcia nie oddają ogromu zniszczeń. Część z nas musiała się przenieść do innych pomieszczeń. Teraz całe dnie, poza modlitwą, spędzamy w ogrodzie, usuwając skutki nawałnicy. Dziś czekamy na dekarza, który oszacuje koszt naprawy dachu. Poza tym czeka nas osuszanie i malowanie pomieszczeń, porządkowanie ogrodu i nowe nasadzenia” – wyliczyła s. Małgorzata.

Jak dodała, po pierwszych informacjach o zniszczeniach, które dotknęły klasztor, wiele osób przychodzi, by pomagać przy sprzątaniu ogrodu i usuwaniu zniszczeń.

Karmelitanki proszą o pomoc finansową, zainteresowanych odsyłając na swoją stronę internetową. Kilka lat temu, dzięki niekonwencjonalnemu pomysłowi na internetową stronę „Różaniec Assistance”, siostrom udało się pozyskać środki na remont klasztoru.

W 2010 roku internet podbiła animowana witryna, na której można było wirtualnie łatać dach klasztoru. Gdy internauta przeciągnął grafikę dachówki nad rysunkowy budynek z dziurawym dachem, trzy animowane zakonnice rozpoczynały odmawiać różaniec.

O inicjatywie sióstr mówiły media w całym kraju, a datki pozwoliły zabezpieczyć klasztor przed zalewaniem i przeprowadzić termomodernizację kotłowni.

Siostra Małgorzata powiedziała PAP, że powtórzenie akcji w formie sprzed lat jest raczej niemożliwe, bo prawa do animacji należą do kogoś innego, ale witryna „Różaniec Assistance” nadal działa.

Nadal można za jego pośrednictwem wpłacać datki i kupować różne rzeczy – od ornatów po różańce. Także teraz każdemu, kto chciałby wesprzeć finansowo klasztor karmelitanki obiecują pamięć w modlitwie. W gnieźnieńskim klasztorze mieszka obecnie 20 sióstr.

Gniezno było jednym z najbardziej poszkodowanych miast, które najbardziej ucierpiały w wyniku nawałnic, które w nocy z piątku na sobotę przeszły nad regionem. Uszkodzone zostały: dach katedry, nowa sala gimnastyczna, cmentarze, wiele domów jednorodzinnych, budynków gospodarczych oraz budynek Muzeum Początków Państwa Polskiego.

W powiecie gnieźnieńskim Państwowa Straż Pożarna odebrała ponad 1,2 tys. zgłoszeń.

PAP/RIRM

drukuj