Obchody 200. rocznicy diecezji siedleckiej

W Siedlcach odbyły się centralne obchody jubileuszu 200-lecia diecezji siedleckiej. Uroczystej Mszy świętej w siedleckiej katedrze przewodniczył Prymas Polski ks. abp Wojciech Polak. W uroczystościach wzięli udział księża biskupi, którzy obradowali w Janowie Podlaskim na 379. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski.

200 lat temu 30 czerwca 1818 roku Ojciec Święty Pius VII powołał do życia diecezję janowską – obecnie siedlecką.

– Dziękujemy Panu Bogu za 200 lat historii naszej diecezji, która wpisuje się w ponad 1050-letnią historię chrześcijaństwa w Polsce i obchodzoną w tym roku setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości – mówił ordynariusz diecezji siedleckiej ks. bp Kazimierz Gurda.

O duchowej łączności z uczestnikami uroczystości zapewnił w specjalnym liście Papież Franciszek.

„Dziękuję Bogu za wszelkie dobro, jakie na przestrzeni minionego dwusetlecia zaistniało w tej diecezji” – napisał Ojciec Święty.

Podczas uroczystości wspominano męczeńska śmierć trzynastu unitów zamordowanych w Pratulinie przez wojsko rosyjskie, a także niezłomną postawę biskupów i kapłanów diecezji w walce z rosyjskim zaborcą o wolność Kościoła.

– Bądźmy wdzięczni Panu Bogu za świadków wiary w Jezusa Chrystusa, za błogosławionych, którzy pochodzą z ziemi podlaskiej, za męczenników z Pratulina oddających swoje życie za jedność Kościoła – powiedział ks. bp Kazimierz Gurda.

Wspólnota siedleckiego Kościoła to także bardzo bogate duchowe i kulturowe dziedzictwo inspirowane wiarą. Niezwykle ważne jest, aby przyszłym pokoleniom przekazywać świat wartości katolicyzmu i ojczyzny – podkreślał w czasie homilii metropolita krakowski ks. abp Marek Jędraszewski.

– Przekazywanie tego świata wartości w taki sposób i przez takie dogłębne świadectwo, że nowe pokolenia rozpoznają się w tym świecie wartości, który otrzymują, uznają je za swoje – wskazał ks. abp Marek Jędraszewski.

Podczas uroczystości dokonano zamknięcia prowadzonego przez ostatnie 6 lat synodu diecezjalnego. Jednym z jego owoców będą misje ewangelizacyjne, które obejmą wszystkie parafie diecezji.TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl