fot. Monika Bilska

[TYLKO U NAS] Ks. prof. P. Bortkiewicz o studiach podyplomowych w WSKSiM: Warto rozsmakować się w Janie Pawle II, aby później móc własnymi siłami i własnym wysiłkiem intelektualnym zgłębiać Jego niezrównane dziedzictwo

Staramy się dotknąć tego, co jest wymiarem nauczania papieskiego, ale też Jego biografii, Jego twórczości artystycznej, literackiej i filozoficznej. To jest przeogromne bogactwo, a my tylko dotykamy i sygnalizujemy pewne tematy. Warto rozsmakować się w Janie Pawle II, aby później móc własnymi siłami i własnym wysiłkiem intelektualnym zgłębiać Jego niezrównane dziedzictwo – powiedział ks. prof. Paweł Bortkiewicz, etyk, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Współczesność, która nas otacza, często stawia nas w zamęcie wiedzy. Jesteśmy zasypywani fake newsami, zagrożeniami ideologicznymi, a nasze umysły poddawane są wielu groźnym zabiegom.

– Żyjemy w czasie, kiedy dziedzictwo św. Jana Pawła II z jednej strony jest nam zabierane, wręcz bezczeszczone, a z drugiej strony przekonujemy się, że Jego słowa, Jego nauczanie zyskują swoją aktualność – podkreślił duchowny.

Ks. prof. Paweł Bortkiewicz przytoczył pielgrzymkę papieża Polaka z 1991 roku.

– W 2021 roku mija 30. rocznica pielgrzymki z 1991 roku. Dekalog, który ośmielę się powiedzieć, był nową konstytucją dla nowej Rzeczpospolitej. Konstytucją, która mogła być fundamentem naszego nowego ładu i porządku społecznego – wskazał.

Nauka św. Jana Pawła II została skrytykowana przez ówczesne władze.

– Niestety to była pielgrzymka, która była pierwszą nieprzemilczaną, ale skrytykowaną przez ówczesne środowiska polityczne i medialne. Oczywiście ten program nie został podjęty. To jest jedna z wielu spraw, która pokazuje nam, jak bardzo potrzebujemy wciąż Jana Pawła II – akcentował gość „Aktualności dnia”.

Czego słuchacze mogą się spodziewać, podejmując studia podyplomowe w [Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu]?

– Przede wszystkim dotknięcia tematu św. Jana Pawła II, bo to jest oczywiście dotknięcie tego przebogatego dziedzictwa. Warto zauważyć, że w gronie wykładowców, zapraszanych do udziału w studium, są naprawdę wielkie i wybitne postacie. Kończyliśmy poprzednią edycję wykładami ks. prałata Sławomira Odera i ks. abp. Mieczysława Mokrzyckiego. Myślę, że to już samo w sobie mówi jakich treści możemy się spodziewać i kogo możemy spotkać – zwrócił uwagę etyk.

– Staramy się dotknąć tego, co jest pewnym wymiarem papieskiego nauczania, ale też Jego biografii, Jego twórczości artystycznej, literackiej i filozoficznej. To jest przeogromne bogactwo, a my tylko dotykamy i sygnalizujemy pewne tematy. Warto rozsmakować się w Janie Pawle II, aby później móc własnymi siłami i własnym wysiłkiem intelektualnym zgłębiać Jego niezrównane dziedzictwo – podsumował ks. prof. Paweł Bortkiewicz.

Do 15 marca w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu trwa rekrutacja na drugą edycję studiów podyplomowych [„Dziedzictwo myśli Jana Pawła II”]. Studia mają przybliżyć i ukazać wyjątkowość nauczania papieża Polaka. Więcej informacji można znaleźć na stronie uczelni [zobacz].

Całą rozmowę z ks. prof. Pawłem Bortkiewiczem z audycji „Aktualności dnia” można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj