[TYLKO U NAS] S. Zawadzki w WSKSiM: Silne poczty są tam, gdzie są silne banki pocztowe

Silne poczty są w krajach, gdzie usługi finansowe są powszechnie dostępne w placówkach pocztowych, gdzie są silne banki pocztowe – podkreślał na piątkowej konferencji pt. „Gospodarcza Suwerenność” w toruńskiej WSKSiM Sławomir Zawadzki, prezes Banku Pocztowego S.A.

Prelegent zwrócił uwagę, że najważniejsze i najistotniejsze wyzwania dla rozwoju z perspektywy wewnętrznej są odzwierciedlone w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.

Konsolidacja z ostatnich lat powoduje, że banków komercyjnych jest mniej. Sytuacja, jeśli chodzi o banki spółdzielcze, Skoki, jest nam znana. Klienci coraz bardziej przenoszą swoją aktywność do kanałów mobilnych. Liczba placówek spada dość dynamicznie i w przeciągu tylko ostatniego roku to jest około tysiąca placówek. Mamy starzejące się społeczeństwo. Mamy blisko 20 mln Polaków mieszkających poza dużymi miejscowościami i to spowoduje konieczność zapewnienia dostępu do usług finansowych, również tradycyjnemu klientowi poza dużymi aglomeracjami miejskimi – powiedział.

W ocenie Sławomira Zawadzkiego rola banku pocztowego uwidacznia się w kilku elementach.

Jako element infrastruktury państwa zapewniający ten powszechny dostęp do usług finansowych nie tylko wirtualny, ale również fizyczny. Dzięki poczcie nie są to koszty stałe, są to koszty dodatkowych usług, więc można to robić ekonomicznie, można to robić z sensem dla gospodarki narodowej. Zagwarantowanie dostępności do usług finansowych dla osób starszych i niepełnosprawnych. Bankomat nie dotrze do osoby chorej, niepełnosprawnej na wsi, daleko od największych ośrodków, a listonosz może przynieść pieniądze do domu – zaznaczył.

Szef Banku Pocztowego wskazał, iż przeciwdziałanie wykluczeniu finansowemu, czy społecznemu to rola poczty, „rola bankowości pocztowej”  i to misja w realizacji Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju.

Wsparcie dla realizacji strategii odpowiedzialnego rozwoju, zejście z wieloma programami strategii odpowiedzialnego rozwoju do poziomu lokalnego, będzie możliwe i będzie łatwiejsze, jest łatwiejsze, dzięki wykorzystaniu infrastruktury, jaką dysponuje Poczta Polska przy wsparciu banku pocztowego – zauważył.

Prezes Banku Pocztowego S.A. podkreślił, że bankowość pocztowa jest niezbędna dla Poczty Polskiej.

Silne poczty są w tych krajach obecnie, gdzie usługi finansowe są powszechnie dostępne w placówkach pocztowych, gdzie są silne banki pocztowe. Nie ma silnej poczty, nie ma sieci placówek pocztowych lokalnie w małych społecznościach, gdzie nie ma usług finansowych na poczcie – akcentował.

My w lokalnych społecznościach nie konkurujemy z bankami polskimi. My konkurujemy z kapitałem obcym, w firmach pożyczkowych i tych, w których na ogół jest to kapitał zachodni albo wschodni, często rosyjski, estoński i inne. I tutaj są problemy z transparentnością tej oferty, tu często Polacy wpadają w sidła instytucji, które nie są regulowane w taki sposób, w jaki regulowane są banki. Dlatego wynik tego starcia na długie lata zdecyduje, jakie usługi będą dostępne dla tych mniej zamożnych. Chcemy, żeby to były usługi Banku Pocztowego i robimy wszystko, żeby tak było – podsumował Sławomir Zawadzki, prezes Banku Pocztowego S.A.

W Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu odbyła się w piątek konferencja pt. „Gospodarcza Suwerenność”. Głównym gościem sympozjum był Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki [więcej]. Swoje referaty wygłosili też prezesi sześciu polskich banków. [czytaj więcej]

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl