fot. twitter.com/ipngovpl

Prace poszukiwawcze IPN na Podbeskidziu – nie w I półroczu br.

IPN nie wznowi w pierwszym półroczu br. poszukiwań na Śląsku Cieszyńskim i Żywiecczyźnie szczątków żołnierzy podziemia niepodległościowego, którzy po wojnie zginęli w walce z komunistami – podał Instytut. Poszukiwania prowadzone będą natomiast w innych miejscach.

„W pierwszym półroczu planujemy prace poszukiwawcze w dwóch miejscach, ale nie na południu województwa śląskiego. Co będzie później, trudno w obecnych warunkach przewidzieć” – poinformował Adam Kondracki, który jest głównym specjalistą w wieloosobowym stanowisku ds. Poszukiwań i Identyfikacji IPN w Katowicach.

IPN na Podbeskidziu poszukuje żołnierzy z oddziału Narodowych Sił Zbrojnych mjr. Henryka Flamego, ps. „Bartek”. Kondracki w 2019 r. zapewniał, że pracownicy Biura „mają wytypowane miejsca i nazwiska osób”, które chcą odnaleźć.

Instytut jest także bliski odnalezienia żołnierzy Narodowej Organizacji Wojskowej. Edward Bąk, Karol Bączek, Jan Dziedzic, Władysław Greń, Emil Michnik i Stefan Wójcik zostali skazali na śmierć w czerwcu 1946 r. podczas procesu w Cieszynie i rozstrzelani przez komunistów 2 sierpnia 1946 roku. Wiadomo już, gdzie spoczywają, ale z przyczyn niezależnych od Instytutu poszukiwania nie były możliwe.

Latem 2019 r. IPN w Rycerce Górnej na Żywiecczyźnie odnalazł szczątki należące do Mieczysława Inglota, ps. „Odważny”, żołnierza „Bartka”. Służył on w pododdziale por. Stanisława Kopika, ps. „Zemsta”. 22-letni partyzant poległ 20 listopada 1946 r. w potyczce z patrolem Wojsk Ochrony Pogranicza.

Oddział NSZ Henryka Flamego, ps. „Bartek” działał w okolicach Bielska-Białej i na Żywiecczyźnie. Liczył kilkuset żołnierzy i podobną liczbę współpracowników. Stoczył wiele walk z UB i KBW. Najgłośniejszą akcją było zajęcie 3 maja 1946 r. Wisły w Beskidach. Duża część żołnierzy NSZ została zamordowana w 1946 r. przez siły bezpieczeństwa podczas akcji przerzutu na Zachód, która okazała się ubecką prowokacją. Henryk Flame został zastrzelony przez milicjanta w 1947 roku.

Narodowa Organizacja Wojskowa została założona w czerwcu 1945 roku. Działała na terenie od Wadowic po Cieszyn. Na Śląsku Cieszyńskim dowodził nią Edward Bąk. Podlegało mu pięć obwodów. Organizacja NOW blisko współpracowała z oddziałem NSZ Flamego, ps. „Bartek”. Wiele osób związanych z NOW zostało zatrzymanych przez UB i stanęło przed sądem. Część z nich skazano na śmierć i rozstrzelano.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl