[TYLKO U NAS] Dr L. Kulińska o Panteonie Narodowym na Łączce: Robienie panteonów uważam za błąd

Budowanie wielkich panteonów może Polaków nie wokół tego skupić, ale wręcz skłócić. Jestem wrogiem budowania wielkich instalacji. Uważam, że rozpocząć należy od zupełnie czegoś innego – od pokazania, dlaczego to wszystko miało miejsce – zwróciła uwagę w rozmowie z TV Trwam dr Lucyna Kulińska. Historyk odniosła się do pomysłu budowy Panteonu Narodowego w kwaterze Łączka na warszawskich Powązkach Wojskowych.

IPN w najbliższych tygodniach ogłosi konkurs na budowę nowego Panteonu Narodowego w kwaterze Łączka na warszawskich Powązkach Wojskowych – informuje „Nasz Dziennik”. W tym miejscu leżą pochowane w anonimowych grobach ofiary komunistycznego terroru.

Wiceprezes IPN prof. Krzysztof Szwagrzyk zapowiedział, że konkurs zostanie ogłoszony jeszcze jesienią.

Uroczystość pogrzebowa 22 bohaterów, która odbędzie się w najbliższą niedzielę, zbiegnie się mniej więcej w czasie z ogłoszeniem konkursu na budowę panteonu – powiedział historyk w rozmowie z „Naszym Dziennikiem”.

Prof. Szwagrzyk wyraził nadzieję, że nowy panteon, w przeciwieństwie do już istniejącego, krytykowanego przez niektórych jako zbyt skromny, „dla wszystkich będzie godnym miejscem upamiętnienia polskich bohaterów”.

Dr Lucyna Kulińska podzieliła zdanie wiceprezesa Instytutu. „Robienie panteonów uważam za błąd” – wskazała.

Budowanie wielkich panteonów może Polaków nie wokół tego skupić, ale wręcz skłócić. Jestem wrogiem budowania wielkich instalacji. Uważam, że rozpocząć należy od zupełnie czegoś innego – od pokazania, dlaczego to wszystko miało miejsce. Mamy w tej kwestii bardzo wiele do zrobienia – podkreśliła historyk.

Rozmówca TV Trwam podała przykład miejsca pamięci pomordowanym w Piaśnicy.

Niedawno byłam w Piaśnicy. Oglądałam, jak wygląd tego typu panteon – jest miejsce do odprawiania Mszy św., są miejsca na przedstawienia figuralne, ale czego tam nie ma? Nie ma napisu o sprawcach. Tam nie ma napisane, kto jest winny – że winni są Niemcy, że winna jest III Rzesza. Nawet jeśli pojawiają się oni w napisach, które trzeba doglądać, żeby zobaczyć kto jest sprawcą, to to nie oddaje tego wszystkiego, nie ukazuje dosadnie, kto wymordował inteligencję Pomorza. Tak nie może być! – zwróciła uwagę dr Lucyna Kulińska.

 

Radiomaryja.pl/RIRM

drukuj