fot. PAP/Rafał Guz

Prezydent RP: Komuniści bali się Żołnierzy Niezłomnych i cały czas mieli w tyle głowy, że mogą powrócić

Komuniści bali się Żołnierzy Niezłomnych, dlatego nad miejscami ich pochówku kładziono chodniki i wylewano asfalt – powiedział Prezydent RP Andrzej Duda. Szef państwa polskiego wręczył dziś odznaczenia państwowe z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim Andrzej Duda podkreślił, że pierwszego marca jest zawsze bardzo wzruszony, ponieważ „ma niebywałą możliwość uhonorowania orderami przede wszystkim ludzi, którzy walczyli o wolną Polskę suwerenną, niepodległą prawdziwie”.

Pewnie nie byłoby dzisiaj prawdziwie wolnej, prawdziwie niepodległej, prawdziwie suwerennej Polski, gdyby nie tamto bohaterstwo, gdyby nie tamto cierpienie, gdyby nie tamten trud, gdyby nie tamci Żołnierze Niezłomni, których bali się komuniści. Bali się i cały czas mieli w tyle głowy, że mogą powrócić. To właśnie dlatego zabitych i pomordowanych zakopywano w bezimiennych mogiłach, wrzucano do dołów. To dlatego właśnie nad miejscami ich pochówku kładziono chodniki i wylewano asfalt. Po to, żeby nikt nigdy nie dotarł i nikt nigdy nie odnalazł, po to by nie było relikwii, ale też ze strachu. Z podłego, haniebnego strachu. Ale to także dzień pamięci i uczczenia wszystkich tych, którzy wspierali Żołnierzy Niezłomnych – zaznaczył Prezydent Polski.

Zwracając się do odznaczonych Andrzej Duda powiedział: „Jesteście Państwo bohaterami” i – jak dodał – bohaterami są również „najbliżsi tych, którzy polegli i zostali zamordowani”.

Przypomniał, że „komunistyczne represje spadały na całe rodziny”. Cena była często bardzo wysoka: od represji, prześladowań, więzienia, katowania, poprzez odebranie możliwości rozwijania się, kariery, nauki, pracy, często głód, biedę – powiedział prezydent Andrzej Duda.

RIRM/TV Trwam News

drukuj