By Luis García, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=16039589

Chrystus z Medinaceli

W Madrycie od lat w pierwszy piątek marca tłumy wiernych przybywają do kościoła Chrystusa z Medinaceli, którym opiekują się franciszkanie kapucyni. Wśród pielgrzymów zawsze jest przedstawiciel hiszpańskiej rodziny. Uroczystej Mszy św. przewodniczył w południe ks. kard. Carlos Osoro.

Figura Chrystusa z Medinaceli pochodzi z początku XVII w. Przedstawia Jezusa w chwili, kiedy Piłat ukazuje go ludowi wypowiadając słynne: “Ecce homo!”. W 1614 r. franciszkanie kapucyni przywieźli figurę do zdobytej przez Hiszpanów miejscowości La Mamora, obecnie marokańska Mehdía. Jednak pod koniec XVII w. (1681) sułtan Muley Ismail odbił miasto a figurę Jezusa kazał przewieźć do miejscowości Mequinez. Tutaj leżała na ulicy, aby muzułmanie mogli z niej szydzić. Zakon trynitarzy postanowił ją wykupić, jednak cena była zawrotna: tyle złota, ile waży figura. I tutaj wydarzył się cud. Według tradycji, kiedy położono figurę na wagę, to – ku złości sułtana – okazało się że ważyła niewiele. Trynitarski szkaplerz na szyi Jezusa do dzisiaj przypomina o fakcie wykupu. W 1682 r. figura przybyła do Madrytu i od tego czasu przyciąga tłumy wiernych, szczególnie w pierwszy piątek marca. Ludzie śpią na ulicy od kilku dni czekając na moment otwarcia świątyni. Począwszy od północy przez cały dzień co godzinę celebrowana jest Msza święta. Wierni całują stopy Jezusa, proszą i dziękują za otrzymane łaski. Każdego roku przybywa też przedstawiciel rodziny królewskiej. Chrystus z Medinaceli jest tak popularny, że niekiedy nazywano go Panem Madrytu.

o. Marek Raczkiewicz CSsR/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl