Minister Rafalska spotkała się w Sejmie z rodzinami osób niepełnosprawnych

Pracujemy kompleksowo nad strategią rozwiązywania problemów osób niepełnosprawnych – zapewniła w czwartek minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska na spotkaniu z rodzicami osób niepełnosprawnych, którzy protestują w Sejmie. „Chcemy rozmawiać z osobami decyzyjnymi” – mówili protestujący.

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska spotkała się w czwartek z rodzicami osób niepełnosprawnych, którzy protestują w Sejmie. W spotkaniu uczestniczył także pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych Krzysztof Michałkiewicz.

Elżbieta Rafalska po raz kolejny zaproponowała protestującym rodzicom spotkanie w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog”.

„Tam są warunki do prowadzenia rozmów” – tłumaczyła.

Iwona Hartwich z Komitetu Protestacyjnego Rodziców Osób Niepełnosprawnych odpowiedziała:

„My stworzymy w Sejmie fajne warunki na dyskusję o naszych postulatach z panem prezesem Jarosławem Kaczyńskim i panem premierem Mateuszem Morawieckim, tak jak stworzyliśmy warunki w 2014 r., kiedy rozmawialiśmy i jak się z tym zmierzył pan premier Donald Tusk” – powiedziała Iwona Hartwich.

„Mamy konkretne postulaty. Chcemy rozmawiać z osobami decyzyjnymi” – podkreśliła.

„Ja jestem ministrem konstytucyjnym. Za politykę społeczną i za działania na rzecz osób niepełnosprawnych odpowiadam też ja. (…) Pracujemy nad strategią rozwiązywania problemów osób niepełnosprawnych kompleksowo” – odpowiedziała Elżbieta Rafalska.

„My nie negujemy tego, co pani mówi, tego całego dobra (…), które robicie. Proszę, żeby pani powiedziała teraz przy mediach, że 744 zł renty socjalnej i 150 zł zasiłku pielęgnacyjnego starcza dla osób niepełnosprawnych na godne życie” – mówiła Iwona Hartwich.

„Przejęliśmy rządy po działaniach zupełnie w wielu obszarach antyspołecznych, czyli mamy zaległości wieloletnie” – podkreśliła Elżbieta Rafalska.

Przypomniała, że od marca 2017 roku renta socjalna została podwyższona o 13 procent.

Po spotkaniu szefowa MRPiPS w rozmowie z dziennikarzami podkreśliła, że rodzice osób niepełnosprawnych są „bardzo zdeterminowani, znajdujący się w bardzo trudnych warunkach, okolicznościach”.

„My staramy się do problemu osób niepełnosprawnych podchodzić kompleksowo, rozwiązywać wszystkie problemy wszystkich grup. Są wieloletnie zaniedbania. Nie da się wszystkiego na raz rozwiązać, przygotować, sfinansować w drugim czy w trzecim roku” – tłumaczyła.

Elżbieta Rafalska powiedziała, że przekaże premierowi Mateuszowi Morawieckiemu relację ze spotkania z protestującymi.

„To są kompetencje, za które ponoszę odpowiedzialność, więc szukanie rozwiązania i przedstawienie propozycji jest moim obowiązkiem” – podkreśliła.

W Sejmie od środy protestuje Komitet Protestacyjny Rodziców Osób Niepełnosprawnych. Rodziców osób niepełnosprawnych zaprosiła do Sejmu posłanka Nowoczesnej Joanna Scheuring-Wielgus.

Domagają się wprowadzenia m.in. dodatku rehabilitacyjnego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji po ukończeniu 18. roku życia. Zwrócili się w tej sprawie do prezydenta, premiera oraz prezesa Prawa i Sprawiedliwości.

PAP/RIRM

drukuj