[TYLKO U NAS] Ks. prof. Bortkiewicz: Historia Alfiego Evansa pokazuje rozpiętość pomiędzy kulturami życia i śmierci

Historia Alfiego Evansa pokazuje nam rozpiętość pomiędzy prawem a etyką, rozpiętość pomiędzy kulturą życia a kulturą śmierci – mówił w sobotnich „Aktualnościach dnia” w Radiu Maryja ks. prof. Paweł Bortkiewicz. Etyk komentował sprawę śmierci niespełna dwuletniego chłopca, na którego dalsze ratowanie nie zgodziły się szpital i brytyjski sąd.

Ciężko chory na niezdiagnozowaną chorobę neurologiczną Alfie zmarł w liverpoolskim szpitalu w nocy z piątku na sobotę. O śmierci chłopca poinformowali jego rodzice. [czytaj więcej]

Ks. prof. Paweł Bortkiewicz na antenie Radia Maryja zwrócił uwagę, że przypadek dwulatka pokazuje nam „rozpiętość między kulturą życia a kulturą śmierci”.

– Kultura śmierci została tutaj wsparta przez formalne decyzje sądu brytyjskiego, który odmówił z jednej strony dziecku prawa do życia, a z drugiej strony odmówił rodzicom tego dziecka prawa do opieki nad nim – zaznaczył ks. profesor przypominając, że „to zostało potwierdzone następnie przez Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu”.

– Trybunał w Strasburgu (…) właściwie nie wnikając w istotę rzeczy zajął się tylko stroną formalną, stroną zgodności orzeczeń brytyjskich z prawodawstwem brytyjskim. Ale nie zwrócił już uwagi np. na to, że te orzeczenia są w gruncie rzeczy niezgodne – (…) z Deklaracją Praw Człowieka, z Konwencją Praw Dziecka. Nie są zgodne też z Europejską Konwencją Bioetyczną. (…) Te wszystkie akty prawne europejskie, międzynarodowe zostały właściwie naruszone – zauważył gość „Aktualności dnia”.

Ksiądz profesor zwrócił uwagę również na olbrzymie zaangażowanie ze strony kultury życia. Walczyli oczywiście rodzice, ale także ludzie nie znający tego dziecka – przypomniał.

– Mobilizowali się, czy to poprzez media społecznościowe czy poprzez bezpośrednie wsparcie rodziców i śp. Alfiego przed ambasadami brytyjskimi, konsulatami (…) w Polsce czy innych krajach. Zabrały w tej sprawie głos bardzo poważne instytucje, takie jak Konferencja Episkopatu Polski poprzez zespół ekspertów ds. bioetycznych tej Konferencji; zabrał głos pan prezydent Andrzej Duda, zabrał głos papież Franciszek – wskazał.

Tych aktów solidarności nie można pominąć milczeniem – powiedział ks. prof. Paweł Bortkiewicz, etyk, wykładowca UAM w Poznaniu i WSKSiM w Toruniu.

Całość rozmowy z ks. prof. Pawłem Bortkiewiczem dostępna jest [tutaj].

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl