fot. pixabay.com

[TYLKO U NAS] Ks. prof. P. Bortkiewicz TChr: Ekologia wyznacza trend życia, staje się swoistą religią, ale warto zastanowić się, czy troszczymy się o ekologię ludzką, ekologię czystego serca, sumienia, czystej miłości

Poświęcamy dzisiaj tak wiele czasu zdrowemu stylowi życia, dbamy o środowisko, o czyste powietrze, o czystość i przejrzystość zasad regulujących odpowiedzialność człowieka za przyrodę. Troszczymy się o ekologię. Ekologia wyznacza pewien trend naszego życia, staje się wręcz swoistą religią, ale warto zastanowić się, czy troszczymy się o ekologię ludzką, ekologię czystego serca, ekologię sumienia, czystej miłości? Czy nie warto dokonać tego sensownego zwrotu ekologicznego, nawrócenia ekologicznego, by ogarnąć życie i przeżywać je w duchu czystej miłości i jednocześnie, by dawać czystą miłość przyszłym pokoleniom? – mówił ks. prof. Paweł Bortkiewicz TChr, bioetyk, wykładowca akademicki, w felietonie „Myśląc Ojczyzna” na antenie TV Trwam.

Warto przypomnieć sobie wydarzenia z 1991 roku związane z niezapomnianym dekalogiem, który przekazał nam św. Jan Paweł II.

„Odtwarza się w mojej pamięci łomżyńska stacja – 1000-lecie chrztu Polski w Łomży w 1966 roku. Wciąż mam przed oczyma postać ks. kard. Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Polski. Wciąż jakbym słyszał słowa prymasowskiej homilii, w której nawiązywał do <<Chłopów>> Reymonta, aby dotknąć wielkiego sekretu chłopskiej duszy – umiłowania ziemi” – mówił przed 30-stu laty św. Jan Paweł II.

Felietonista TV Trwam zwrócił uwagę, że ziemia łomżyńska, to ziemia, która zrodziła Prymasa Tysiąclecia.

– Dla mnie Łomża ma jeszcze inne, osobiste znaczenie. 5 lat po wizycie Jana Pawła II pasterzem tej diecezji został mój współbrat, mój profesor seminaryjny, ks. bp Stanisław Stefanek – wielki obrońca miłości, małżeństwa i rodziny. To właśnie w Łomży papież Jan Paweł II skupił swoją uwagę na 6 przykazaniu, przykazaniu: Nie cudzołóż. Papież ujął to przykazanie w postaci katalogu pytań, stanowiących jakby rachunek sumienia człowieka współczesnego – podkreślił bioetyk.

Wykładowca akademicki zaznaczył, że bardzo różne obszary wyznaczają papieskie pytania. Są one cały czas aktualne i warto zastanowić się nad tym, by wdrożyć je w swoje życie.

– „Co stało się z przykazaniem: Nie cudzołóż w naszym polskim życiu? Czy małżonkom naprawdę zależy na tym, żeby ich dzieci rodziły się z czystych rodziców? Czy nosimy w sobie poczucie, że ciało ludzkie wezwane jest do zmartwychwstania i że winniśmy troszczyć się o zachowanie jego godności? Czy potrafimy sobie uświadomić, że ludzka płciowość jest dowodem wręcz niesłychanego zaufania, jakie Bóg okazuje człowiekowi (mężczyźnie i kobiecie) i czy staramy się tego bożego zaufania nie zawieść? Czy pamiętamy o tym, że każdy człowiek jest osobą i że nie wolno drugiego człowieka sprowadzać do roli przedmiotu, który z pożądliwością można oglądać lub którego się po prostu używa?” – przypomniał pytania zadane przez św. Jana Pawła II, ks. prof. Paweł Bortkiewicz TChr.

Bioetyk zauważył, że pytania zadane przez św. Jana Pawła II nadal są bardzo inspirujące i aktualne.

– Gdy po raz kolejny spoglądałam na katalog tych pytań, moją uwagę przykuło to jedno: Czy małżonkom naprawdę zależy na tym, żeby ich dzieci rodziły się z czystych rodziców? Warto zapytać, czy narzeczeni planujący małżeństwo, sami małżonkowie, ale także czy my sami (duszpasterze rodzin) zastanawiamy się nad najgłębszą kwestią ekologii ludzkiej. Poświęcamy dzisiaj tak wiele czasu zdrowemu stylowi życia, dbamy o środowisko, o czyste powietrze, o czystość i przejrzystość zasad regulujących odpowiedzialność człowieka za przyrodę. Troszczymy się o ekologię. Ekologia wyznacza pewien trend naszego życia, staje się wręcz swoistą religią, ale warto zastanowić się, czy troszczymy się o ekologię ludzką, ekologię czystego serca, ekologię sumienia, czystej miłości? Czy nie warto dokonać tego sensownego zwrotu ekologicznego, nawrócenia ekologicznego, by ogarnąć życie i przeżywać je w duchu czystej miłości i jednocześnie, by dawać czystą miłość przyszłym  pokoleniom? – podsumował wykładowca akademicki.

radiomaryja.pl

drukuj