Sejm: komisje za darmowymi legitymacjami dla Polaków uczących się za granicą

Sejmowa Komisja Edukacji, Nauki i Młodzieży oraz sejmowa Komisja Łączności z Polakami za Granicą opowiedziały się za przyjęciem noweli Prawa konsularnego zwalniającej uczniów polskich szkół za granicą z opłat za wydawanie legitymacji.

Nowe rozwiązanie miałoby wzmocnić poczucie przynależności narodowej młodych Polaków uczących się poza granicami naszego kraju oraz dawać niemal te same przywileje, które posiadają uczniowie w Polsce. Chodzi m.in. o ulgi na przejazdy komunikacyjne czy wstęp do muzeów i parków narodowych.

Wiceszef Ministerstwa Spraw Zagranicznych Jan Dziedziczak wskazuje, że dzięki nowelizacji młodzi ludzie, którzy będą chcieli wyrobić legitymację, unikną niepotrzebnej biurokracji.

Zależy nam na tym, ażeby tę młodzież z całego świata, która wybiera polskość i kształcenie w polskich szkołach, docenić, dowartościować i dać narzędzia do zgłębiania polskiej kultury w czasie wizyt w naszym kraju. Dzięki tej nowelizacji młodzież będzie otrzymywać legitymacje w naszych konsulatach za darmo. Dotychczas, gdybyśmy tej drobnej poprawki nie wprowadzili, aby otrzymać tę legitymację za darmo, trzeba było wypisywać podania, wnioski. W tej chwili tę drogę skracamy i ułatwiamy – mówi Jan Dziedziczak.

Projekt noweli Prawa konsularnego rząd zaakceptował we wtorek. Wejście w życie nowych przepisów planowane jest na 21 kwietnia tego roku.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl