Sejm wybrał Adama Bodnara na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich

Sejm wybrał Adama Bodnara (wiceprezesa Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka) na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich. Za jego kandydaturą zagłosowało 239 posłów. 155 osób poparło Zofię Romaszewską, byłą działaczkę opozycji demokratycznej z czasów PRL. Bodnara na stanowisku RPO musi jeszcze zatwierdzić Senat.

Zobacz jak głosowali posłowie [wyniki]

Wybrany Adam Bodnar budzi kontrowersje wśród konserwatywnych polityków. Jest zwolennikiem związków partnerskich i adopcji dzieci przez pary homoseksualne.

Tymczasem na prezentacji kandydatur poseł Dariusz Joński z SLD obrażał kandydaturę Zofii Romaszewskiej, mówiąc m.in., że to „średniowiecze”, oraz że jako RPO będzie ona reprezentowała tylko PiS. Prezes tej partii Jarosław Kaczyński domagał się zwołania konwentu seniorów w celu upomnienia Dariusza Jońskiego.

– W sprawie, która jest, jak sądzę, ważna dla dobrych obyczajów. Tutaj obrażano osobę, która jest szczególnie zasłużona dla walki o prawa obywatelskie w Polsce – także w czasach, kiedy te prawa były w warunkach kwaziokupacji Polski łamane w sposób niezwykle brutalny. A panowie z tej strony byli funkcjonariuszami właśnie tej okupacji – mówił Jarosław Kaczyński.

Poseł Beata Kempa odniosła się do słów Adama Bodnara. W imieniu klubu Zjednoczonej Prawicy wyraziła poparcie dla kandydatury Zofii Romaszewskiej na stanowisko RPO.

– Mamy prosty wybór, bo ja czytałam i znam poglądy pana Bodnara. Czyni się zarzut pod adresem kandydatury pani Zofii Romaszewskiej, że to jest kandydatura partyjna – co jest kompletną bzdurą. Czytając wypowiedzi pana Bodnara mam wrażenie, że to będzie rzecznik praw, ale niestety  mniejszości seksualnych. I to uważam jest duże zagrożenie. Tak, oczywiście wolno głosić swoje poglądy – o to walczyli nasi opozycjoniści przed 1989 rokiem. Ale to jest funkcja szczególna – to jest urząd szczególny i trzeba wiedzieć, kogo wybieramy. Mamy wybór pomiędzy piękną wielką kartą historii, wspaniałym doświadczeniem w prawdziwej walce o prawa człowieka a człowiekiem, który prawdopodobnie będzie walczył tylko o prawa mniejszości – komentowała Beata Kempa.

Zofii Romaszewskiej bronił także były marszałek sejmu, poseł PSL-u Józef Zych. Kadencja obecnej Rzecznik Praw Obywatelskich prof. Ireny Lipowicz upłynęła we wtorek. Nowego Rzecznika powołuje Sejm za zgodą Senatu na 5-letnią kadencję.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl