fot. twitter.com/PolskiSenat

T. Grodzki: Jest jeszcze mnóstwo czasu na wyłonienie kolejnego kandydata na Rzecznika Praw Obywatelskich

Jest jeszcze mnóstwo czasu na wyłonienie przez Sejm kolejnego, kompromisowego kandydata na Rzecznika Praw Obywatelskich – powiedział marszałek Senatu Tomasz Grodzki.

Senat nie wyraził zgody na powołanie senator niezależnej Lidii Staroń na urząd Rzecznika Praw Obywatelskich. Za jej kandydaturą zagłosowało 45 senatorów, 51 było przeciw, 3 senatorów wstrzymało się od głosu. Oznacza to, że nowego RPO nie udało się wybrać już po raz piąty.

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki, komentując dla dziennikarzy wynik głosowania, podkreślił, że RPO powinien służyć obywatelom, „a nie tej, czy przyszłej ekipie rządzącej”.

„To jest odpowiedzialność tej profesji, RPO musi być ponad doraźną polityką” – przekonywał.

Stąd nie można się dziwić, że senator Lidia Staroń, która jest politykiem, nie została wybrana – mówił.

„Zrobiliśmy to szybko, bo jak zajmowało nam to dwadzieścia parę dni, wszyscy mówili, że za wolno. Jak zrobiliśmy szybko, pojawiły się argumenty, że za szybko” – mówił Tomasz Grodzki.

„Istotnym argumentem było to, że pan rzecznik Adam Bodnar sprawuje swoją funkcję do 15 lipca, czyli jest jeszcze mnóstwo czasu na wypracowanie wreszcie dobrego, kompromisowego kandydata w Sejmie, a Senat będzie miał wtedy przyjemną rolę w zatwierdzeniu takiej kandydatury” – podkreślił marszałek Senatu.

Wybór RPO jest konieczny, ponieważ we wrześniu zeszłego roku upłynęła 5-letnia kadencja Adama Bodnara. Zgodnie z ustawą o RPO mimo upływu kadencji Rzecznik nadal pełni swój urząd do czasu powołania przez parlament następcy. 15 kwietnia Trybunał Konstytucyjny orzekł jednak, że przepis ustawy, który na to zezwala, jest niekonstytucyjny. Straci on moc w połowie lipca.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl