fot. PAP/Leszek Szymański

Wykładowca WSKSiM w Toruniu laureatem I nagrody im. Janusza Kurtyki

Fabularyzowany film dokumentalny pt. „Bądź wierny, idź i pamiętaj” produkcji TV Trwam otrzymał I nagrodę  im. Janusza Kurtyki przyznaną przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich w kategorii filmu historycznego. Nagrodę odebrał Piotr Zarębski, reżyser materiału i wykładowca Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.

Nagrodzony film opowiada o bohaterstwie, męczeństwie i trudnej sytuacji Polaków – głównie na Pomorzu – w okresie II wojny światowej i początkach komunizmu.

To pierwsza taka produkcja TV Trwam, która powstała przy udziale studentów Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. O tym, jakie znaczenie ma dla uczelni przyznane wyróżnienie, mówi o. dr Zdzisław Klafka CSsR, rektor WSKSiM.

– Bardzo cieszymy się, że film pt. „Bądź wierny, idź i pamiętaj” produkcji TV Trwam otrzymał prestiżową I nagrodę im. Janusza Kurtyki przyznaną przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich w kategorii filmu historycznego. Reżyserem tego filmu jest nasz wykładowca pan Piotr Zarębski. Chciałbym podkreślić, że jest to pierwsza tego typu produkcja filmowa TV Trwam, przy ogromnym współudziale studentów Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, począwszy od gry aktorskiej po obsługę pionu technicznego. Ten wzruszający dokument, poza walorami artystycznymi, spełnia ogromną rolę edukacyjną. Dlatego powinien być rozpowszechniany – powiedział o. dr Zdzisław Klafka CSsR.

Reżyser filmu zwrócił uwagę, że nagrodzony materiał jest sukcesem wielu osób, którzy poprzez swoje zaangażowanie przyczynili się do jego realizacji, są to m.in. pracownicy TV Trwam oraz studenci WSKSiM.

– To jest nagroda dla wszystkich, którzy mieli swój udział w tym filmie (…). Przy produkcji pracowało bardzo wiele osób, zwłaszcza pracowników TV Trwam, wykładowców oraz studentów WSKSiM – podkreślił Piotr Zarębski w „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja. [słuchaj całość]

Fabularyzowany dokument odnosi się do wybuchu II wojny światowej na Pomorzu. Jednak, jak zaznaczył reżyser filmu, ma on szerszy kontekst.

– W tym materiale trzeba było zawrzeć wątki o początkach powstania państwa polskiego w 1918 roku i Traktatu wersalskiego. Ten film to wielka opowieść o tym, co się działo na Pomorzu w czasach II RP, II wojny światowej oraz na początku komunizmu. Myślę, że historia Wybrzeża jest mało znana, dlatego trzeba było ją przybliżyć widzom – wyjaśnił reżyser nagrodzonego filmu.

Wykładowca Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej odniósł się również do edukacyjnej roli filmu oraz procesu wychowawczego przy jego tworzeniu.

– Uważam, że jest to najlepsza forma wychowywania przez praktykę. Nasi studenci sami się angażują w różne zadania, które powodują, że edukacja przynosi wymierne efekty. Jednym z nich jest właśnie udział studentów w tym filmie – poinformował Piotr Zarębski.

W czwartek ogłoszono wyniki 28. edycji konkursu o Nagrody Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich na najlepsze prace opublikowane w 2020 r. w polskiej prasie, radiu, telewizji i internecie. [czytaj więcej] 

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl