fot. https://sdp.pl/poznalismy-wyniki-28-edycji-konkursu-o-nagrody-sdp/

28. edycja konkursu o Nagrody SDP. Wśród laureatów – autorzy filmów TV Trwam

Zakończyła się 28. edycja konkursu o Nagrody Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. W tej edycji rozdano je w czternastu kategoriach. Wśród laureatów znaleźli się autorzy dwóch filmów wyemitowanych na antenie TV Trwam: ks. Roman Sikoń, autor filmu „Rzeka życia”, oraz Piotr Zarębski, autor filmu dokumentalnego „Bądź wierny, idź i pamiętaj”. Laureatem Głównej Nagrody Wolności Słowa SDP został Andrzej Poczobut, uwięziony przez reżim Łukaszenki korespondent z Białorusi.

Ks. Roman Sikoń, autor filmu „Rzeka życia” wyemitowanego 13 grudnia 2020 r. na antenie TV Trwam, otrzymał Nagrodę im. Kazimierza Dziewanowskiego za publikację o problemach i wydarzeniach na świecie, ufundowaną przez Polską Agencję Prasową.

„Dobry przykład klasycznego dokumentu drogi. Z rozmów dwóch braci – kapłanów, którzy płyną wielkimi amazońskimi rzekami, tworzy się piękna filmowa opowieść o życiu, powołaniu, wartościach, ideałach. Wielkim walorem filmu jest rzadko pokazywana egzotyczna Amazonia i nieznani Zachodowi jej mieszkańcy z plemion Yanomami” – brzmi uzasadnienie.

Piotr Zarębski, autor filmu dokumentalnego „Bądź wierny, idź i pamiętaj”, wyemitowanego 1 września 2020 r. na antenie TV Trwam, otrzymał Nagrodę im. Janusza Kurtyki za publikację o tematyce historycznej, ufundowaną przez Instytut Pamięci Narodowej.

„Fabularyzowany film dokumentalny opowiada o bohaterstwie, męczeństwie i trudnej sytuacji Polaków, głównie na Pomorzu, w okresie II Wojny Światowej i początkach komunizmu w Polsce. Nagroda za wybitne walory edukacyjne i artystyczne” – czytamy w uzasadnieniu.

28. edycja dorocznego konkursu SDP obejmowała prace opublikowane i wyemitowane w polskich mediach w 2020 roku. Dziennikarze startowali w czternastu kategoriach tematycznych (w tym dwóch dla fotoreporterów).

Do konkursu wpłynęło 260 prac publicystycznych oraz liczne fotografie i reportaże prasowe z zakresu fotografii sportowej i społecznej.

Prace konkursowe oceniały cztery zespoły jurorów: Jury Selekcyjne i Jury Główne nagród publicystycznych oraz Jury Selekcyjne i Jury Główne fotografii prasowej.

W skład Jury Selekcyjnego weszli: przewodnicząca Jolanta Łopuszyńska-Galińska, Hubert Bekrycht, Wanda Nadobnik, Barbara Pajchert, Anna Szepelak.

Skład Jury Głównego: Krzysztof Skowroński – przewodniczący, Przemysław Babiarz, Paweł Badzio, Jadwiga Chmielowska, Krystyna Forowicz-Domalska,  Jolanta Hajdasz, Jerzy Jachowicz, Jerzy Kłosiński, Wanda Nadobnik, Tadeusz Płużański, Aleksandra Rybińska, Marcin Wolski, z głosem doradczym przewodnicząca Jury Selekcyjnego Jolanta Łopuszyńska; oraz eksperci: z IPN – dr hab. prof. Marcin Kruszyński, z NCK – Marzena Strąk, zastępca dyrektora ds. komunikacji i badań.

W skład Jury prac fotograficznych weszli: przewodniczący Krzysztof Skowroński, Donat Brykczyński – prezes Klubu Fotografii Prasowej SDP, Agata Ciołek, Jarosław Maciej Goliszewski, Szymon Łaszewski, Jacek Marczewski, Andrzej Stawiarski.

Podczas uroczystej gali ogłoszenia wyników i rozdania nagród, która odbyła się Domu Dziennikarza przy ul. Foksal 3/5 w Warszawie wspominano też innych białoruskich dziennikarzy, którzy z powodu wykonywanej pracy trafili do więzienia.

W imieniu przebywającego od 25 marca 2021 roku w areszcie na Białorusi Andrzeja Poczobuta nagrodę odebrała Agnieszka Romaszewska-Guzy, dyrektor Telewizji Biełsat.

Lista laureatów dostępna jest [tutaj].

SDP/radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl