fot. Monika Bilska

WSKSiM: Trwa międzynarodowa konferencja „Wizualizacja. Słowo – Obraz – Dźwięk”

Trwa cykliczna międzynarodowa konferencja poświęcona tematyce nowych mediów i cyfrowych technologii. Organizatorami wydarzenia jest Koło Naukowe Medioznawców przy Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu oraz Biuro Współpracy Międzynarodowej i Międzyuczelnianej WSKSiM.

„Zaplątani w sieci – społeczeństwo wobec wyzwań nowych mediów” – to rok 2016. Później: „Cyfrowi tubylcy”, „Szósty kontynent”, „Czas na net” oraz Cyfrowy świat – rzeczywistość czy fikcja?”. Od sześciu lat Koło Naukowe Medioznawców przy Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej organizuje konferencje o nowych mediach.

– Konferencja jest wspólnym projektem, bo to szczególna innowacyjność studentów. Ta cecha była od początku, kiedy ta inicjatywa powstała, że to studenci byli inspiratorami, oczywiście przy wsparciu uczeni – podkreślił rektor WSKSiM o. Zdzisław Klafka CSsR.

Od ubiegłego roku współorganizatorem konferencji jest Biuro Współpracy Międzynarodowej i Międzyuczelnianej.

– Dzięki tej współpracy konferencja od dwóch edycji stała się już wydarzeniem międzynarodowym. Zapraszamy do dzielenia się naukową refleksją gości z zagranicy – wskazał o. Zdzisław Klafka CssR.  

W tegorocznej edycji – zatytułowanej „Wizualizacja. Słowo – Obraz – Dźwięk” obok studentów i wykładowców z Polski udział biorą prelegenci z  Indii, Filipin i Meksyku. Dr Ipsita Barat z Wyższej Szkoły św. Ksawiera w Kalkucie poruszyła kwestię kinowych efektów wizualnych.

Cyfryzacja kina ma bezpośredni wpływ na skalę, w jakie efekty wizualne są obecnie wykorzystywane w kinie. Efekty wizualne były tradycyjnie przypisane do postprodukcji i były używane głównie jako narzędzie korekcji – tłumaczyła dr Ipsita Barat.

Konferencję w dniu wczorajszym poprzedziły warsztaty online z prawa autorskiego dla studentów, które poprowadził prezes związku cyfrowa Polska Michał Kanownik.

– Spotkaliśmy się w specyficznym momencie, pandemicznym, ponad roku czasu, który wymusił na nas kompletnie inne funkcjonowanie. Dzisiaj w praktyce widzimy, jakie znaczenie ma cyfrowa technologia, żeby podtrzymać naszą aktywność pod każdym względem  – wskazał Michał Kanownik.

Cała konferencja podzielona jest na trzy panele. Szczegółowy program dostępny jest na stronie internetowej uczelni. Transmisję z wydarzenia przeprowadzi  studencka, internetowa telewizja Tilma.  

TV Trwam News

drukuj